sobota, 4 października 2014

DIY! Jak uszyć czapkę z uszami?

Tak jak obiecałam TUTAJ, przepis na najprostszą z najprostszych, uszastą czapkę wiosenno-jesienną.

Potrzebujemy - kawałek dzianiny + kawałek czegoś kolorowego na uszy, nici, szpilki, nożyczki, centymetr krawiecki i maszynę albo igłę (jeśli ktoś chce szyć ręcznie) no i kartkę papieru z czymś do pisania.
Zaczynamy od zmierzenia głowy klienta. W tym celu mierzymy:
- obwód od czoła aż do linii włosów na dole z tyłu głowy, czyli miejsca gdzie ma być koniec czapki;
- długość od czoła przez czubek głowy do tego samego miejsca na tyle głowy co wcześniej - to da nam głębokość czapki.

Ja zaczynam od podzielenia wszystkich wymiarów na pół i dodania zapasu na szwy. Szyję na zwykłej maszynie, która wyposażona jest w ścieg overlockowy, więc przy szyciu dzianin dodaję na szwy 0,5 cm.
Dla przykładu - głowa mojego klienta ma 45 cm obwodu i 33 cm od czoła do karku. Dzieląc wymiary na pół mamy kolejno 22,5 i 16,5 cm. Po dodaniu zapasu na szew wyszło mi 23,5 i 17 cm, ALE dzianina się rozciąga, głowę można źle zmierzyć itp. więc koniec końców stanęło na tym, że mam 23 i 17cm (żeby nie trzeba było czekać z czapką aż głowa urośnie...).

Kolejny krok to stworzenie swojego wykroju. Tu do akcji wchodzi kartka papieru i coś do pisania. Ja rysuję całą czapkę, bo jeszcze się mieści na A4 i mam później więcej miejsca na notatki ;)
Odmierzam 23cm na dole i 17 prostopadle do już narysowanej krawędzi. Na koniec łączę je dosyć sporym łukiem. Jeśli boicie się robić to "na oko" możecie użyć czapki już posiadanej w garderobie klienta i ją odrysować.


A teraz uszy! Dzisiaj miałam ochotę na takie misiowo-myszowe ;) Kształt? Oczywiście też "na oko" - coś jak pół jajka.


Ale można zrobić długie jak u królika (KLIK), krótkie i szpiczaste jak u kota, albo dla tych małych diabełków coś co obrazuje ich "anielską" naturę, czyli małe rogi! Do wyboru, do koloru :)


Wszystko narysowane? No to wycinamy.
Składamy materiał na czapkę na pół i przypinamy. Ja wycinam z przyszpiloną kartką - dzięki temu dzianina się nie rozjeżdża i wychodzą dwie identyczne części.


Uszy - potrzebujemy 4 kawałki jeśli robicie jednakowe jak ja. Jeśli symetryczne do siebie (np. diabelskie rogi), to 2 prawe i 2 lewe.


Tak wygląda komplet.

czapka z uszami DIY

No i zostało szycie. Zaczynamy od uszu. Ścieg overlockowy po krawędzi na lewej stronie. Jedną stronę zostawiam, żeby odwrócić później na prawą.
Kolejny krok to nadanie im pożądanego kształtu. Moje miały być zawinięte do środka. Żeby łatwiej było je przyszyć, najpierw je sfastrygowałam, żeby były tak jak trzeba.


Gotowe ucho wkładamy do środka czapki i dla pewności żeby nie uciekło przyszpilamy tak, żeby niezszyta krawędź wystawała kawałeczek na zewnątrz. To ważne, żeby po zszyciu nie okazało się, że została nam gdzieś niepożądana dziura, np. od zawijania (wiem coś o tym...).


No i szyjemy po łuku. Moja czapka z założenia miała zostać z niewykończonym dołem. Jeśli chcecie go wykończyć, rysując wykrój musicie uwzględnić to wykończenie i dodać 1-2 cm do głębokości czapki, które później podwiniecie.


Gotowe!


Oczywiście czym był by instruktaż krok za krokiem bez odpowiedniej prezentacji na modelu ;) Więcej zdjęć tutaj.


____
Edit: 2015.03.16.
Co powiecie na galerię Waszych prac uszytych na podstawie kursów prezentowanych na blogu? :)
Zainteresowanych proszę o kontakt na maila improwizujac@gmail.com
Przysyłajcie zdjęcia swoich prac razem ze zgodą na publikację na blogu oraz adresami do Waszych blogów lub innych miejsc w sieci :) Dodajcie też kilka słów opisu oraz konieczne informację, z którego kursu korzystaliście przy szyciu! Ja zajmę się resztą :)
Oczywiście w dalszym ciągu możecie też wklejać linki do prac w komentarzach!

12 komentarzy:

 1. O rety, ale synek uroczo wygląda w czapeczce! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czapka świetna! Model idealnie w niej wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie szyję mojej Małej czapę z uszami:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Idzie wiosna, więc jeszcze trochę i będzie pora na większy rozmiar :>

   Usuń
 5. dopiero zaczynam szycie i wszystko robię wg wskazówek, ale coś mi nie poszło :((( tzn. podejrzewam zły materiał. Myślałam, że dresówka to dresówka, ale widzę, że Ty masz T-shirtową, a ja pętelkową... no i moja na dole się wywija... jak kapelusz :P czy coś źle zrobiłam, czy po prostu ten materiał mój się nie nadaje do tego typu czapek? zastanawiam się, czy nie doszyć trójkącików po bokach, by wyszła czapka pilotka :) bo jak naciągnę, to jest ok (chodzi o wymiary)...

  OdpowiedzUsuń
 6. Na zwijanie nic nie poradzisz, trzeba wyciąć dłuższą po prostu, albo użyć innego materiału, jeśli chcesz zostawić nie podwiniętą na dole. Możesz ewentualnie doszyć ściągacz na dole, wydłuży i zapobiegnie podwijaniu się dresówki.
  A dres dresowi nie jest równy... grubość, splot, skład - wszystko wpływa na efekt końcowy.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezwykle miło, jeśli w komentarzach podzielicie się ze mną swoją opinią! :)