piątek, 29 maja 2015

DIY! Jak uszyć otulacz na pieluchę wielorazową?

Oto on! Długo wyczekiwany, ale nie zapomniany post o szyciu.. pieluch ;)

jak uszyć otulacz na pieluchę, szyjemy pieluchę wielorazową

Pokazywałam Wam niedawno nasze domowe otulacze na pieluszki tetrowe (dla przypomnienia - KLIK). Pojawiło się kilka głosów i pytań związanych z szyciem czegoś takiego. Wychodząc Wam na przeciw, postanowiłam uszyć jeszcze jedną, tym razem już nie z PUL'u, bo go więcej nie mam, a ze zwykłej bawełny (jednak na potrzeby posta będę udawać, że jest to mój nieprzemakalny materiał!!! Zatem wszędzie gdzie ja używam mojej bawełny, Wy używacie materiału, z którego chcecie mieć otulacz!!). Zasada szycia jest jednak taka sama, a ja w miarę możliwości postaram się jak najdokładniej opisać co i jak :) Zatem rozsiądźcie się wygodnie, bo post jest długi i okraszony miliardem zdjęć, żeby lepiej zilustrować o co mi chodzi.


Punkt pierwszy i podstawa podstaw - co nam będzie potrzebne?


1. Materiał - na pieluszki wielorazowe idealnie nadaje się nieprzemakalny PUL. Pomijam piękne wzory, chodzi mi o funkcjonalność ;) Swój kupowałam na Allegro, na tłuste ćwiartki czyli kawałki o wym. ok. 50x80cm. Z każdego kawałka uszyłam 2 pieluchy, ale ile wyjdzie ostatecznie zależy od rozmiaru otulacza jaki będzie Wam potrzebny.
2. Rzepy lub napy - coś co posłuży za mocowanie. Ja użyję rzepów, tych samych do poprzednio (Nolle) - dedykowanych specjalne dla dzieci, ponieważ nie mam czym nabić nap. Podpowiem Wam jednak jak/gdzie to zrobić.
3. Gumki - użyłam gr. ok. 0,5 cm. Na 1 otulacz potrzeba jej ok. 50-60 cm. Nie piszę dokładnie ile, ponieważ to zależy od tego jaką gumkę macie i jak bardzo się naciąga.
4. Mikropolar (opcjonalnie może być zwykły, jednak doświadczenie sugeruje mikro) - chodzi o materiał, który nie łapie szybko wilgoci, a jednocześnie jest miły dla skóry. To będą wewnętrzne części naszego otulacza.
5. Nożyczki, szpilki, maszyna, coś do pisania, taśma klejąca, arkusz papieru min. A3 (możecie wziąć kilka kartek i skleić lub użyć np. papieru do pakowania lub pieczenia - chodzi o skonstruowanie wykroju, zatem dobrze jest mieć na to odpowiednią ilość miejsca).
6. Pieluszka jednorazowa w aktualnie noszonym przez dziecko rozmiarze lub o jeden większa - starczy na chwilę dłużej.
7. Wykrój - pokażę Wam jak zrobić swój własny, żeby całość miała idealny rozmiar!! :)

Jak przygotować własny wykrój?


szycie pieluszki wielorazowej

1. Składamy papier na pół i odginamy górną część tak, aby "schować" ok. 3-4cm kartki łącznie. Nie wiem, czy wyraźnie tłumaczę, wiec patrzcie na zdjęcia :)

szycie otulacza na pieluchę

O co chodzi? Po co to? To będzie nasz zapas miejsca na wkład, który będziemy do niej później wkładać. Pamiętajcie, że szyjemy otulacz na pieluchę wielorazową, która ma swoją grubość :) te dodatkowe 3-4 cm powinny wystarczyć.

2. Na przygotowanym papierze rozkładamy jednorazową pieluszkę i naciągamy ją tak, aby zobaczyć jej faktyczny kształt i wymiary nie ściągnięte gumeczkami. W tym celu najlepiej jest po prostu pieluchę przykleić w kilku miejscach do papieru. Moja zaczęła uciekać ;)

wykrój pieluszki wielorazowej

3. Zaznaczamy środek pieluchy - po długości. Po co? Wystarczy nam narysować pół wykroju, potem złożymy kartkę na pół i wycinając powstanie cały.

4. Obrysowujemy jej kształt - przód, część środkową i tył, łącznie z długością rozłożonych rzepów.

5. Wyoblamy kształty przodu i tyłu - będzie łatwiej szyć. (czerwony pisak)

szablon pieluszki wielorazowej

6. Zapasy na szwy - to jest kwestia uznaniowa. Ja ich nie dodałam, bo "nasz" rozmiar pieluchy jednorazowej ma jeszcze odrobinę luzu. Powiększyłam za to kawałek gdzie na być rzep, żeby wygodniej zapinać pieluchę. Jeśli szyjecie z za dużego rozmiaru, moim zdaniem można to pominąć. Jeśli jesteście na granicy, lepiej dodać zapasy na szwy.

7. Wycinamy nasz kształt pieluchy i odginamy zagięty kawałek. Tak wygląda zewnętrzna warstwa - nazwę ją BAZĄ.

8. Odrysowujemy jeszcze raz przód i wycinamy.
Podpowiedź: wysokości zaznaczyłam na zdjęciu - chodzi o proporcje, wysokości przy różnych rozmiarach mogą się różnić! Dobrze jest mieć gotową zakładkę na 5-6 cm - ja szyłam 1 cm od krawędzi, co razem dało mi wpisane na zdjęciu 7 cm.

9. Odrysowujemy jeszcze raz tył i wycinamy.

wykrój otulacza

10. Cieszymy się z dobrze wykonanego zadania! Wykrój gotowy! :) (przepraszam za dodatkowe akcenty w postaci "przytrzymywaczy" kartek - papier mi się okropnie zwijał...)

Wycinamy potrzebne elementy otulacza.


Podpowiedź: w PUL bardzo ciężko wbija się szpilki. Ja swój wykrój po prostu przykleiłam taśmą.... ;)

1. Wycinamy z nieprzemakalnego materiału 1x bazę, 1x przód.
Dla tych, którzy boją się, że wilgoć będzie podsiąkała na plecy - można również wyciąć 1x tył. Ja w swoich PUL'owych otulaczach tego nie zrobiłam, bo uznałam, że nie ma takiej potrzeby. W tym, który tu oglądacie, dodatkowy tył jest, żebyście wiedzieli w razie czego co i jak.

2. Wycinamy z mikropolaru 1x przód i 1x tył.

Przypominam - moim PUL'em jest pasiasta bawełna, a mikropolarem - szary minky, bo akurat taki znalazłam :)

jak zrobić pieluszkę wielorazową

3. Przykładamy do siebie złożone przody, bazę i tył.

4. Mierzymy odległość od krawędzi wewnętrznej przodu do krawędzi wewnętrznej tyłu - tak jak na zdjęciu, uwzględniając to, że mierzymy odrobinę po łuku.

szyjemy własną pieluszkę

Do otrzymanej wartości dodajemy ok. 3 cm - to będzie nasz zapas na szwy. W ten sposób poznajemy długość paseczków, które posłużą jako osłona do gumek. Wycinamy dwa takie, długość która wyjdzie z mierzenia + ok. 3cm, szerokość ok. 3 cm (dla gumki 0,5 cm - dla szerszej więcej!)

pieluszka na dysplazję stawów biodrowych

Szyjemy!


1. Ja zaczynam od zszycia ze sobą mikropolarku z przodem wyciętym z nieprzemakalnego materiału. Użyłam zyg-zaka. Możecie użyć ściegu overlockowego lub overlocka. Układamy prawą stroną nieprzemakalnego, do lewej strony mikropolaru! Dlaczego? Bo to lewa strona PUL'u nie przepuszcza wody i jest dla nas tą wartościową. Polarek będzie przy skórze.
Ci z Was, którzy szyją z nieprzemakalnym tyłem (można szyć bez - tak były robione prezentowane wcześniej otulacze), robią teraz to samo tylko z tyłem :)

pieluszka do nauki nocnikowania

2. Wszywam gumkę w tył - jedną na dole, drugą u góry. Długość każdej z nich to ok. 60% odcinka na jakim ją wszywam.

Tak odmierzamy długości gumek jakie są nam potrzebne.

pieluszka tetrowa otulacz

W tych miejscach zaczynam i kończę przyszywać gumeczki.

jak zrobić pieluszkę do nauki nocnikowania

Gumkę przyszywam też po długości.

szyjemy pieluchę wielorazową

Dolną przyszyłam tylko do "PUL'u", a górną złapałam pomiędzy obie warstwy.

Jak uszyć otulacz na pieluchę wielorazową

3. Zaznaczamy miejsce wszycia bocznych gumek - są to te same miejsca, skąd wcześniej mierzyliśmy długość paseczków. Moje gumki to połowa długości paseczków służących jako osłonki na gumkę.

4. Przyszywamy gumeczki na krawędziach. Lepiej jest to zrobić na lewej stronie, później łatwiej jest szyć dalej. Ja się pomyliłam. Oczywiście na prawej też można, tylko później będzie mniej wygodnie szyć.


szycie otulacza na tetrę

5. Rzep do zapięcia na prawej stronie bazy - wycinamy rzepa (pętelka! w moich pierwszych otulaczach jest haczyk, ale lepiej jednak sprawdzi się pętelka - haczyk haczy ciuszki :( co przy testowej pieluszce jakoś nie wyszło) na prawie całą szerokość (pamiętajmy, ze nasza baza ma zapasy na szwy, a tam rzepa nie potrzebujemy) i przyszywamy go do bazy, mniej więcej 3 cm od krawędzi (czyli 2cm od krawędzi gotowego otulacza). Rzep widać już na zdjęciu wyżej.
Pamiętajcie tylko, że zwykłe rzepy są za sztywne! Moim zdaniem nie nadają się na pieluszki. Dlatego albo użyjcie rzepów ze specjalnym przeznaczeniem dla dzieci, jak wspomniane już rzepy Nolle, albo zróbcie pieluszkę na napy.
Podpowiedź: Jeśli chcecie otulacz na napy, dobrze jest wzmocnić miejsca na "bazie", w których one będą dodatkowym kawałkiem PULu - wielkości takiej jak rzep na zdjęciu :) Szerokość ok. 2 cm wystarczy. Nie musicie go przyszywać, napy go przytrzymają. To jest ten moment, kiedy najlepiej jest je nabić na bazę.  Przypominam - nie mam napownicy, dlatego nie pokażę jak je nabić ;) Napy proponuję nabić co ok. 3 cm, ale ich ilość i rozstaw pozostawiam Waszej decyzji.

6. Układamy - na prawą stronę bazy otulacza przód i tył - mikropolarem do prawego, na to paseczki do osłonek gumek - prawa strona pasków do prawej strony bazy. Powstanie taka kanapka jak na zdjęciu. Trochę chaotyczna, ale chciałam pokazać dokładnie układ, bo moja bawełna ma intensywne kolory i mocno przebija na lewą stronę.

pieluszka na biodra

7. Szyjemy! Całość, po obwodzie 1cm od krawędzi (albo tyle ile zostawiliście sobie zapasów na szwy!).
W międzyczasie będzie trzeba naciągać tył, bo mamy w niego wszytą gumkę! Gumeczki przy nóżkach muszą pozostać na tym etapie na zewnątrz pieluchy.

szyjemy pieluszkę do nauki nocnikowania

8. Odwracamy na prawą stronę. Teraz gumki są w środku :)

Jak uszyć otulacz na pieluchę wielorazową

9. Odwijamy paseczki po bokach tak, aby zasłaniały gumkę i przyszywamy je (trzeba leciutko wcisnąć się z szyciem pod przód i tył z mikropolarku, żeby paseczki dobrze wyglądały i się nie podwijały na końcach.

10. Szyjemy wzdłuż pasków naciągając gumkę po bokach i uważając, żeby jej nie przeszyć! Szyjąc z PUL'u nie musicie już dodatkowo go podwijać, ani obrzucać brzegu, bo PUL się nie pruje, ani nie strzępi! :) Zatem może zostać niewykończony. (Tu przypominam, że ja jednak szyłam z bawełny ;) I ona się strzępi, więc ją wcześniej obrzuciłam, ale to był jedyny powód.)


Szycie wzdłuż gumki.

szycie otulacza na tetrę

Tu widać "wciskanie się" pod część z mikropolarem.

mama szyje pieluchę

Końce dobrze jest zakończyć też prostopadle - tak samo jak przyszywaliśmy na początku gumki.

A tak wygląda już prawie skończony otulacz.

pieluszka na rzep

11. Obszywamy jeszcze raz otulacz, na samej krawędzi - z przodu i z tyłu - tym razem na prawej stronie! Dzięki temu nie rozchodzi się i lepiej się układa.

pielucha domowa

Tak wygląda obszyty.

jak odzwyczaić dziecko od pampersów

12. Przyszywamy kawałek rzepa (haczyk) do bocznych części, który posłuży nam za zapięcie pieluchy. W wersji z napami - nabijamy napy - najlepiej nabić 2 z każdej strony, co ok. 2-3 cm, żeby mieć możliwość dodatkowej regulacji.

Jak uszyć pieluszkę wielorazową

A teraz podziwiamy własne dzieło :) Bo to już koniec!!! Moja wyszła tak:

szyjemy pieluchę dla dziecka

jak zrobić pieluszkę dla dziecka

szablon na pieluszkę wielorazową, wykrój na pieluchę

Jak Wam wyszło? Podzielicie się efektami? :> Przypominam o Galerii Waszych Prac w pasku u góry bloga! :) Tam wszystkie szczegóły :)

10 komentarzy:

 1. Kurde, ale super pomysł ;-) Tylko nie za ciepło maluchowi z takim otulaczem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie :) Nasz śmiga w takich od urodzenia. W środek wkłada się tylko poskładaną pieluszkę tetrową, wkład z mikrofibry, wkładkę bambusową, czy co jeszcze tylko wymyślisz :) Jednorazówki dużo lepiej trzymają "ciepło", a przy takim rozwiązaniu, mokra pieluszka po pewnym czasie robi się chłodniejsza i dziecko czuje, że ma mokro. To pisałam ja - mama używająca głównie pieluch wielorazowych, ale tych jednorazowych również! ;) Zatem mam porównanie :) Też się tego bałam na początku, ale doświadczenie w temacie pieluchowania pokazało, że jednak te wielorazowe pieluchy po prostu oddychają, w przeciwieństwie do jednorazówek.
   Zatem jeśli Cię korci, to śmiało, próbuj! :) Minus to oczywiście zwiększona ilość prania ;)

   Usuń
 2. dzięki za odwiedziny u mnie:) Twoje DIY bardzo pomocne i dokładne można sobie taki otulacz bez problemu uszyć:) co do Twojego pytania u mnie na blogu o materiał w ptasiory to jest to jeden z kilku cudnych materiałów które dostałam "w spadku" po mamie lub teściowej z dawnych lat zachomikowany:) mam to szczęście że mogę wykorzystywać wiele materiałów które przeleżały kilka lat na strychu mojej mamy lub teściowej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że jest czytelny :)
   Trochę jestem zawiedziona odpowiedzią, bo ptaki mi się bardzo spodobały i liczyłam na to, że gdzieś takie znajdę ;) eeeh trudno, masz za to wyjątkowe małe majciochy! :)

   Usuń
 3. Jeśli kiedyś będę miała drugie dziecko to skuszę się i spróbuję wielorazowych pieluch, a nawet uszyję taki otulacz. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem czy się do nich przekonasz na dłużej :)

   Usuń
 4. Cudo! Od poniedziałku biorę się do ciężkiej pracy! Super sprawa na odpieluchowanie maluszka!
  ps. mam dużo do nadrobienia ! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Niektórzy używają takich rozwiązań właśnie do odpieluchowania :) Nadrabiaj koniecznie! :) Ja też powinnam, tylko dlaczego ta doba ma wciąż 24h? ;)

   Usuń
 5. To najlepszy "przepis" na pieluszkę jaki widziałam. Długo szukałam odpowiedniego, twój jest prosty i zrozumiały, w sam raz dla laika. Dziękuję bardzo :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo się cieszę! :) Pochwal się efektami jak uszyjesz! :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezwykle miło, jeśli w komentarzach podzielicie się ze mną swoją opinią! :)