jak uszyć poduszkę w kształcie motylka

Jak uszyć poduszkę motylek?

Poduszka motylek, zwana też poduszką antywstrząsową, zapewnia stabilizację główki dziecka, dlatego warto ją mieć, bo na pewno się przyda. Jeśli zależy Ci na szybkim, łatwym i samodzielnym uszyciu takiej poduszki, to dobrze trafiłeś. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak uszyć poduszkę motylek w zaledwie kilkanaście minut.

Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, dzięki której w kilka chwil uszyjesz swoją poduszkę. A może nawet więcej niż jedną? Zobacz, jakie to proste!

Co będzie Ci potrzebne do uszycia poduszki?

  • dwa kawałki materiału,
  • maszyna do szycia (lub jeśli nie masz do niej dostępu, to igła i nici),
  • szablon,
  • materiał do wypełnienia poduszki (najlepiej silikonowe kulki antyalergiczne),
  • nożyczki,
  • szpilki.
    Jeśli masz już wszystko, co potrzebne, możemy zaczynać!

1. Na początku przygotuj dwa kawałki materiału (najlepiej dwa rodzaje, np. bawełna i minky) o wymiarach 40 cm x 30 cm każdy.

2. Do uszycia poduszki przyda Ci się także szablon „skrzydeł motyla” po to, aby obie strony poduszki były symetryczne i równe, a dzięki temu spełniały swoje zadanie, czyli przede wszystkim chroniły główkę dziecka. Walory estetyczne z pewnością też mają dla Ciebie znaczenie. Chyba nie chcesz, żeby „Twój motyl” był nieco koślawy, prawda? Szablon możesz samodzielnie narysować na kartce A4, a następnie wyciąć.

3. Weź jeden z wybranych przez Ciebie materiałów i zegnij go na pół wzdłuż krótszego boku, prawą stroną do środka. Przypnij do niego szpilkami przygotowany szablon „skrzydełka motyla”, tak aby jego brzeg (środek motyla) przylegał do linii zgięcia materiału. Polecamy zostawić ok. 1 cm „zapasu” na szwy. Szablon można także odrysować mydełkiem lub pisakiem. Po pozostawieniu odpowiedniego odstępu, wytnij „skrzydło motyla”, rozłóż materiał i spójrz-jeden motyl już gotowy.

4. Teraz zrób to samo z drugim kawałkiem materiału. Postępuj dokładnie tak samo, jak wyżej-zegnij materiał na pół prawą stroną do środka, przypnij szablon, zostawiając odstęp i wytnij „skrzydełko”. Rozłóż materiał.

5. Upewnij się, że otrzymałeś dwa takie same „motylki”. Po otrzymaniu dwóch równych „motylków” ułóż je na sobie lewą stroną materiału na zewnątrz i przypnij szpilkami.

6. Następnie zszyj ze sobą oba skrzydełka, zostawiając na górze lub na dole środkowej części (tułowia motyla) wolną, ok. 6-7 cm przestrzeń na wypełnienie. Obetnij nadmiar szwu. Jeżeli zależy Ci, żeby po przewróceniu na drugą stronę materiał ładnie się układał, wystarczy, że poprzecznie ponacinasz go w miejscach zaokrąglonych. Oczywiście uważaj, żeby nie przeciąć szwu.

7. Wywiń materiał na prawą stronę i wypełnij skrzydełka np. silikonowymi kulkami. Możesz też użyć innego wypełnienia lub wykorzystać to, co pozostało Ci z innej poduszki.

8. Zanim wypełnisz środkową część, upewnij się, że oba skrzydełka zostały równomiernie wypełnione. Przeszyj poduszkę ok. 3-3,5 cm od jej środka symetrii (od środka „tułowia motyla”), tak aby jej wypełnienie nie przedostało się do środkowej części. Zrób to samo z drugiej strony.

9. Teraz wypełnij środkową część poduszki. Do jej wypełnienia nie używaj zbyt dużo ani zbyt mało materiału. Powinno go być nieco mniej niż w skrzydełkach. „Tułów motyla” to bowiem ta część, na której spoczywa główka malucha. Jeśli zatem zbyt słabo wypełnisz tę część poduszki, będzie ona dla dziecka po prostu niewygodna, natomiast zbyt duża ilość wypełnienia spowoduje pochylanie się główki maluszka do przodu, co nie jest korzystne dla kształtowania się prawidłowej postawy dziecka.

10. Na koniec zaszyj pozostawiony wcześniej otwór i Twoja poduszka motylek jest już gotowa. Prawda, że łatwe? 🙂

Od teraz poduszka w ciekawym kształcie i w ulubionych kolorach zapewni Twojemu dziecku spokojny odpoczynek, a jego główka będzie bardziej odporna nawet na mikrowstrząsy. Polecamy poduszkę motylek także jako pomysł na prezent. Jego własnoręczne wykonanie nie zajmuje zbyt dużo czasu, a z pewnością ucieszy niejednego rodzica, a przede wszystkim także malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *