Jaką maszynę do szycia wybrać dla Początkujących

Umiejętność szycia jest ostatnimi czasy coraz bardziej doceniana, a usługi krawcowych stają się coraz bardziej pożądane. Często potrzebujemy wprowadzić poprawki do ubrań, które posiadamy, a nawet tych nowo zakupionych. Skrócić nogawki spodni lub spódnicę albo zwęzić ulubioną koszulkę.

Popularny jest też DIY (Do It Yourself), a więc samodzielnie wprowadzanie poprawek i ulepszeń tak, by dana rzecz stała się zgodna z naszą wizją lub nawet tworzenie własnych projektów ubrań od podstaw. Aby to wszystko było możliwe, potrzebujemy urządzenia na którym szybko i sprawnie dokonamy poprawek lub uszyjemy swoje własne, oryginalne projekty. Potrzebna jest nam maszyna do szycia.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem, to zapewne zastanawiasz się jakie urządzenie dla siebie wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które różnią się nie tylko możliwościami, jakie oferują, ale również ceną. Wybór tego najlepszego nie jest więc łatwy, zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą i nie wiesz na co zwrócić uwagę. Dowiesz się tego z niniejszego artykułu i mam nadzieję, że dzięki temu wybór będzie łatwiejszy. Na początku zobaczmy, jakie są rodzaje maszyn do szycia i czym się od siebie różnią.

Czy na pewno potrzebujesz nowej maszyny do szycia?

Kiedy zastanawiamy się nad rozpoczęciem nauki szycia, mamy różne motywacje. Niektórzy chcą szyć ubrania dla siebie, inni dla dziecka, jeszcze inni chcą zająć się dodatkami do domu… Bez względu na powód, na początku zawsze mamy trochę wątpliwości. Czy na pewno nam się spodoba? Czy damy radę? Jest to w pełni uzasadnione – ale jeśli nie spróbujemy, to się nie przekonamy!

Solidne sprzęty z dawnych lat mogą wciąż działać bez zarzutu i >świetnie sprawdzą się podczas nauki szycia. Nie przejmuj się tym, że są starsze od Ciebie 🙂 Może brakować im nowoczesnych funkcji albo zgrabnego wyglądu, ale podczas nauki i tak najpierw musisz opanować podstawy. Te są niezmienne i dadzą sobie z nimi radę nawet najbardziej wiekowe maszyny.

Plusem takiego rozwiązania jest to, że wraz z maszyną otrzymasz zazwyczaj dawkę wiedzy od jej właścicielki czy właściciela. Wszystko jest łatwiejsze, kiedy ktoś pokaże Ci, jak to zrobić i odpowiednio Cię pokieruje – nawet w tak podstawowych kwestiach, jak wymiana nici. Lekcja szycia od mamy czy babci to jednak nie tylko darmowa nauka, ale przyjemny sposób na spędzenie czasu razem 🙂

Jeśli zdobyta przez Ciebie maszyna do szycia nie była używana przez bardzo długi czas, nie przejmuj się! Starsze maszyny bardzo często można doprowadzić do stanu używalności stosunkowo niewielkim, zwłaszcza w porównaniu do zakupu nowego sprzętu, nakładem kosztów.

Rodzaje maszyn

Maszyna do szycia została wynaleziona w XIX wieku przez Isaac’a Singera i od tego czasu została znacznie ulepszona i zmodernizowana. Zostały dodane nowe funkcje, które ułatwiają nam korzystanie z tego urządzenia, ale przede wszystkich zostało ono w pewnym stopniu zautomatyzowane. To dlatego na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje maszyn do szycia:

  • mechaniczna
  • elektroniczna
  • komputerowa

Różnią się one między sobą stopniem zautomatyzowania, ale w każdej z tych kategorii również dostępne są modele o różnych stopniu zaawansowania, jakości oraz ceny.

Maszyna do szycia mechaniczna

Mechaniczna maszyna jest w pełni sterowana manualnie i choć przyjęła nowoczesną formę, jest najbardziej zbliżona do pierwowzoru z XIX wieku. Wciąż jest to popularne urządzenie z którego korzysta wiele osób, gdyż z reguły stosunek jakości do ceny maszyn mechanicznych jest bardzo korzystny. Aby korzystać z takiej maszyny musimy samodzielnie dokonać wszelkich ustawień, czyli wybrać rodzaj ściegu, jego szerokość i gęstość.

Samodzielnie należy również zakończyć ścieg, co robimy poprzez przeszycie jego końca w tył i przód. Prędkość szycia jest również sterowna przez nas za pomocą pedała. W tej grupie maszyn wyróżniamy dodatkowy podział na maszyny z chwytaczem rotacyjnym i wahadłowym.

Chwytacz wahadłowy można rozpoznać już po samych dźwięku, jaki wydobywa się podczas pracy maszyny, gdyż jest on bardzo głośny. Maszyna z chwytaczem rotacyjnym jest bardziej cicha i też łatwiejsza w obsłudze. Bardziej rozbudowane są w niej również ząbki pod stopką, tzw. transport, których zadaniem jest przesuwanie materiału podczas szycia. Maszyny mechaniczne mogą posiadać różny rodzaj i stopień regulacji docisku stopki: skokowy lub płynny oraz trzystopniowy lub sześciostopniowy. Szerokość ściegu zazwyczaj wynosi maksymalnie 5 cm, a długość 5 mm.

Maszyna do szycia elektroniczna

Kolejną kategorią są maszyny elektroniczne, które posiadają różną ilość zastosowanej w nich elektroniki. Posiadają również większy lub mniejszy wyświetlacz LCD. Podpowiadają one wybór najlepszych parametrów, a niektóre z nich są ustawione fabrycznie. Na przykład za pomocą przycisków wybieramy rodzaj ściegu, który chcemy wykorzystać, a maszyna samodzielnie dopasuje jego szerokość oraz gęstość.

Maszyna automatycznie zakończy ścieg, a także obetnie nici, a sterowanie prędkości szycia odbywa się za pomocą suwaka, a nie pedała. Maszyny elektroniczne posiadają większy wybór ściegów ozdobnych, a dzięki funkcji zakańczania wzoru będą one posiadać wyraźny początek i koniec. Urządzenia te posiadają też szerszy ścieg, który wynosi 7 lub więcej milimetrów co jest ważne, jeśli chcemy korzystać ze ściegów ozdobnych.

Możemy nimi również automatycznie obszyć różne rodzaje dziurek na guziki. Wszelkie ustawienia, które wybieramy na maszynie elektronicznej, nie są przez nią zapisywane. Jest to główny czynnik, który odróżnia maszyny elektroniczne od komputerowych.

Maszyna do szycia komputerowa

Maszyny komputerowe posiadają wszelkie automatyczne funkcje zastosowane w maszynach elektronicznych, a dodatkowo możemy stosować w nich własne parametry i je zapisywać. W łatwy sposób możemy do nich później wrócić i ponownie wykorzystać. Tworzenie własnych kombinacji ściegów, możliwość wyszywanie liter alfabetu, a dzięki temu również napisów to funkcje, które będą przydatne dla zaawansowanych użytkowników, którzy zajmują się szyciem na co dzień i tworzą skomplikowane wzory.

Czym się kierować podczas wyboru pierwszej maszyny do szycia?

Jako osoba początkująca potrzebujesz dobrego sprzętu, dzięki któremu szycie będzie przyjemne, ale jednocześnie nie może być on zbyt drogi. W końcu dopiero zaczynasz i nie ma pewności, że na pewno Ci się to spodoba i rzeczywiście będziesz używał maszyny do szycia. Twoje potrzeby będą też różnić się od potrzeb profesjonalistów, którzy mają opanowane korzystanie z tego urządzenia i potrzebują zaawansowanych trybów szycia.

Powinieneś wybrać proste w obsłudze urządzenie, które jednak posiada wszystkie podstawowe funkcje. Pozwolą Ci one zarówno coś szybko przeszyć, jak i uszyć ubranie od podstaw. Wszystkie te warunki spełnia maszyna mechaniczna, dlatego stanowi ona dobry wybór dla tych, którzy dopiero zaczynają szyć. Można również rozważyć wybór maszyny elektronicznej. Musimy jednak pamiętać, że urządzenie, które posiada części elektroniczne jest kosztowniejsze i trudniejsze w naprawie, gdy jakaś z tych części ulegnie awarii.

Mechaniczna maszyna do szycia dla początkujących powinna na pewno posiadać podstawowe ściegi: prosty, zygzakowaty i do obrzucania. Szycie będzie z pewnością łatwiejsze, jeśli nasze urządzenie będzie posiadać płynne regulowanie gęstości i szerokości ściegu, a także możliwość zmiany położenia igły. Na płynność szycia wpływa również możliwość regulacji docisku stopki, która przydaje się, gdy korzystamy z materiałów o różnej grubości.

Warto zwrócić też uwagę na parametry maszyny do szycia. Im większa maksymalna prędkość szycia, tym szybciej wykonamy naszą pracę. Do warunków domowych z pewnością wystarczy już 900 ściegów na minutę. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór maszyny z dodatkowym wyposażeniem, takim jak: transport górny, który pozwoli na płynne zszycie dwóch materiałów, przyszywaniem guzików lub nożykiem w obudowie.

Ranking maszyn do szycia – wybieramy najlepsze maszyny do szycia dla początkujących

Wiemy już czym powinna się charakteryzować maszyna do szycia dla początkujących. A jakie modele będą posiadać wszelkie potrzebne nam funkcje? Oto one:

Silvercrest SNMD 33 A1

To dość popularny ostatnio model maszyny, który doceniło już wiele osób zaczynających naukę szycia. Jest tani, mały i lekki, a także umożliwia płynną pracę. Wygodę szycia zapewniają dodatkowe ściegi: overlock i wsteczny, nożyk do nitek i funkcja obszywania dziurek.

Juki Juki HZL-357ZP-C

Oprócz zestawu podstawowych ściegów, maszyna ta posiada również funkcje wyłączania transportu i obszywania dziurek. Rotacyjny chwytacz pozwala na cichą pracę, a rozbudowane ząbki transportowe umożliwią przeszycia każdej grubości materiału.

Janome Juno E1015

Model dla osób, którym zależy na dodatkowych, ozdobnych ściegach. Jest ich 15. Szycie dekoracyjne jest też możliwe dzięki szyciu podwójną igłą.

Husqvarna E10

Ta maszyna posiada jeszcze więcej ściegów, bo aż 21, a dodatkowo cechuje się płynną regulacją docisku stopki oraz szerokości i długości ściegów.

Brother RH127

Nauka szycia z tym modelem jest łatwa dzięki funkcji automatycznego nawlekania igły oraz automatycznej dziurki. Sprawdzi się zarówno w prostych pracach, jak i przy tworzeniu bardziej ozdobnych wzorów.

Łucznik Zofia

To prosta w obsłudze maszyna mechaniczna, która posiada 24 programy szycia. Pełen opis i recenzja maszyny jest opisana w tym artykule. Do plusów tej maszyny należy zaliczyć ścieg overlockowy,duży zakres regulacji, oraz dobrze się sprawdza przy wielu różnych rodzajach materiałów. Jako minus to głoścna praca.

SINGER TRADITION 2282

Maszyna jest bardzo prosta w obsłudze i posiada płynną regulację długości i szerokości ściegów. Jednak jeśli chcemy na niej szyć grubsze lub bardzo cienkie materiały, wymaga to od nas trochę wprawy.

Jaką maszynę do szycia kupić?

Wybór odpowiedniej maszyny powinien być poprzedzony analizą naszych potrzeb, a następnie sprawdzeniem, które modele je spełniają. Warto zastanowić się do czego ma posłużyć maszyna. Czy tylko do szybkich poprawek – wtedy warto zdecydować się na model z podstawowymi funkcjami, czy może do szycia od podstaw, które zazwyczaj wymaga dodatkowych akcesoriów i możliwości.

Ważne jest również to, na jakich materiałach będziemy pracować. Grube, jak jeans lub sztruks, albo cienkie jak jedwab, wymagają na pewno bardziej specjalistycznej maszyny. Jeśli nie jesteśmy w stu procentach pewni, jaki model będzie dla nas odpowiedni, warto udać się do specjalistycznego sklepu z maszynami do szycia po poradę.

W każdym przypadku warto również tam dokonać zakupu, by zapewnić sobie również obsługę posprzedażową, na wypadek problemów z obsługą maszyny lub awarii. Najlepsze maszyny do szycia dla osoby początkującej wcale nie muszą być najdroższe. Ważne, by posiadały podstawowe funkcje, sprawnie działały i były wykonane z wytrzymałych części.

Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników, a jeśli mamy taką możliwość, samodzielnie przetestować dany model. Będziemy wtedy mieli pewność, że dobrze nam się na nim pracuje. Zazwyczaj jest to zakup na lata, dlatego warto go dobrze przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *