Poszukujesz maszyny do szycia, która pozwoli Ci naszyć łatę na zniszczony sweter lub skrócić nogawki jeansów? A może chcesz kupić model, który pozwala na bardziej zaawansowane eksperymenty z modą? Nasz ranking wskaże Ci, jaka maszyna do szycia do 1000 złotych będzie najlepsza zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych.
Zakup maszyny do szycia to nie łatwe zadanie. Nad tym, jaki model wybrać zastanawiają się zarówno osoby dopiero zaczynające przygodę z szyciem, jak i te zaawansowane. Sprawy nie ułatwia szeroka oferta producentów Proponują oni urządzenia o zróżnicowanych funkcjach, oferujące różne opcje i możliwości. Z pomocą w wyborze przychodzi nasz ranking. Wskazuje on modele do 1000 złotych polecane zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Ranking, który przedstawiamy to zestawienie maszyn do szycia cieszących się najlepszymi opiniami użytkowników w 2023 roku oraz w pierwszych miesiącach 2024 roku. Podczas jego przygotowywania, wzięliśmy też pod uwagę funkcje maszyn, łatwość ich obsługi oraz solidność wykonania.
Najlepsza maszyna do szycia do 1000 zł
- Maszyna do szycia Łucznik Zofia 2015
- Maszyna do szycia Janome JUNO E1015
- Maszyna do szycia Husqvarna Viking E 10
- Maszyna do szycia SINGER M1605
- Maszyna do szycia JUKI HZL-27Z
Ranking maszyn do szycia
Maszyna do szycia Łucznik Zofia 2015
Łucznik to firma, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W swojej ofercie posiada wiele maszyn do szycia również tych do 1000 złotych, Wśród nich najlepszym modelem jest maszyna do szycia Łucznik Zofia 2015. Jest ona urządzeniem zaspakajającym domowe potrzeby, a jednocześnie wyposażonym w wiele ponadstandardowych funkcji. Umożliwi pracę na 35 ściegach, które można dostosować pod kątem długości do 4 mm i szerokości 5 mm. Maszyna posiada również wolne ramie, regulator docisku stopki, zintegrowany obcinacz, szycie wsteczne i obrębianie. Z racji tego, że ma wbudowaną rączkę jest urządzeniem łatwym w przenoszeniu.
Zalety
- Lekka i mobilna
- Dużo rodzajów ściegów
- Nowoczesne rozwiązania ułatwiające szycie
- Możliwość szycia podwójną igłą
- Niezbędne akcesoria w zestawie
- Chwytacz wahadłowy
- Możliwość wysokiego podniesienia stopk
Wady
- Skomplikowana instrukcja obsługi
- Średnia głośność pracy urządzenia
- Ma problemy z szyciem grubych materiałów
Maszyna do szycia Janome JUNO E1015
Maszyna do szycia Janome to najpopularniejszy model w przystępnej cenie – do 1000 złotych. Jest legendarnym japońskim urządzeniem o wysokiej jakości. Zszyje wszystko, co tylko chcesz. Posiada aż 15 programów ściegowych, które można wybierać i regulować za pomocą dwóch ergonomicznych pokręteł umieszczonych na froncie maszyny. Sama jej obsługa jest bardzo prosta, a przyczynia się do tego zarówno wygodny chwytacz wahadłowy, jak i regulacja naprężenia nici górnej, wbudowany szpulnik, wolne ramie czy opcja szycia wstecz. Funkcje te pozwalają zarówno na wykonywanie przeróbek i napraw, jak i pierwszych autorskich projektów. Maszyna japońskiej marki dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych, a także wyróżnia się unikalną kwiatową dekoracją.
Zalety
- Dobry wybór dla osób rozpoczynających naukę szycia oraz krawcowych o dłuższym stażu
Prosta i intuicyjna obsługa - Zatrzaskowe mocowanie stopek, co pozwala w kilka sekund zmienić uniwersalną na zadaniową
- Cztery komplety stopek zadaniowych: uniwersalna, do wszywania zamków, szycia ściegiem krytym, obszywania dziurek,
- Wysoka trwałość,
Mała waga maszyny, - Cicha praca,
- Czytelna instrukcja w języku polskim
- Maszyna dobrze szyje wszystkie rodzaje materiałów – zaczynając od tych delikatnych, kończąc na grubszych np. sztucznych skórach
- Nie plącze nici
- Szybko szyje
Wady
- Podstawowe ściegi owerlokowy i elastyczny
- Może być niestabilna przy szybkim szyciu
- Brak regulacji docisku stopki
- Brak oświetlenia LED obszaru pracy (zwykła żarówka)
- Krótkie trzpienie na szpulę
Maszyna do szycia Husqvarna Viking E 10
Viking E 10 to model maszyny Husqvarna przeznaczony do domowego użytku. Prosta konstrukcja oraz intuicyjna obsługa są gwarancją, że urządzenie przez długie lata będzie służyć bez awaryjnie, a także będzie się wykazywać dużą tolerancją na błędy nowicjusza. Za solidność Husqvarna Viking E 10 odpowiada przede wszystkim metalowy chwytacz, korpus oraz podzespoły służące do nawlekania i szycia. Ponad to maszyna oferuje 21 ściegów, płynną regulację docisku stopki, wbudowany zewnętrzny obcinacz nici i nawlekacz igły, regulacje naprężenia mocy górnej oraz chwytacz wahadłowy.
Zalety
- 21 programów ściegowych
- Opcja półautomatycznego obszywania dziurek
- Możliwość szycia wstecz
- LEDowe oświetlenie pola praca
- Wolne ramie
- Chwytacz wahadłowy
- Możliwość szycia podwójną igłą
- 2-letnia gwarancja, którą można wydłużyć do 5 lat
- Niska głośność pracy
- Łatwość obsługi
- Poręczna i łatwa w przenoszeniu
- Dodatkowe akcesoria w zestawie
- Metalowe podzespoły, gwarantujące trwałość i solidność na lata
Wady
- Mała możliwość kontroli szybkości szycia
- Nie mieści bardzo grubych materiałów
Maszyna do szycia SINGER M1605
Maszyna do szycia Singer M1605 jest klasycznym modelem wybieranym do domowego użytku. Świetnie sprawdzi się do wykonywania wszelkich przeróbek, a przy tym nie nadwyręży domowego budżetu. Oferuje ona podstawowe ściegi oraz funkcje. Jednocześnie wyposażona jest w mechanizmy ułatwiające szycie, szczególnie osobą dopiero zaczynającym przygodę z krawiectwem. Posiada ona m.in., dźwignię szycia wstecznego, zabezpieczającą przed pruciem się ściegu, wbudowany szpulnik nawijania nici, chwytacz wahadłowy, mały nożyk do obcinania nici, wolne ramie oraz dwie stopki. Model Singer M1605 jest również wykonany bardzo solidnie, jak na maszynę ze średniej półki cenowej.
Zalety
- Prosta w obsłudze
- Estetyczne wykonanie
- Atrakcyjna cena
- Solidność wykonania
Wady
- Funkcje ograniczone do podstawowych
- Jedynie 6 wzorów ściegów
- Brak torby zabezpieczającej maszynę
Maszyna do szycia JUKI HZL-27Z
Dobra jakościowo maszyna do szycia do 100 złotych to również model JUKI HZL-27Z. Jest on urządzeniem rotacyjnym, przeznaczonym do szycia w domu. Posiada solidną i trwałą konstrukcję, a także jest wyposażony w wiele nowoczesnych systemów ułatwiających pracę. Wśród tych najważniejszych znajduje się system nawlekania igły, półautomatyczny mechanizm robienia dziurek do guzików, 7-punktowy transporter, trwała komora bębenkowa, wolne ramię do zszywania tzw. odzieży tunelowej. Ponadto maszyna daje możliwość zszywania wielu warstw materiałów. Na uwagę zasługuje również intuicyjny programator ściegów oraz LED-owe oświetlenie pola pracy.
Zalety
- Bogaty wybór ściegów szwalniczych i ozdobnych, pozwalający zarówno na proste, jak i zaawansowane prace krawieckie
- Automatyczne nawlekanie igły
- Duże i czytelne pokrętło wyboru ściegów
- LED-owe oświetlenie pola pracy
- Precyzyjny mechanizm transportu materiały
- Chwytacza rotacyjny
- Funkcja obszywania dziurek
- Wolne ramie i schowek na akcesoria
- Łatwy montaż stopek
- 3-letnia gwarancja door to door
- Cicha praca
- Niewielka waga
- Łatwa obsługa
Wady
- Manualny obcinacz nitek
- Brak możliwości włączenia transportera
- Mała szybkość szycia
- Drgania pojawiające się w momencie szycia z pełną prędkością
Jakie funkcje powinna mieć dobra maszyna do szycia?
Chcąc odpowiedzieć na pytanie jaką maszynę do szycia wybrać w pierwszej kolejności należy przeanalizować posiadane przez urządzenie funkcję. Musisz wiedzieć, że w kategorii cenowej do 1000 złotych znajdziesz maszyny do szycia nie tylko z podstawowymi, ale i ponadstandardowymi funkcjami. W pierwszej kolejności zwróć jednak uwagę czy model, który Cię interesuje posiada:
- Różnorodne ściegi. Ranking top 10 z maszynami do szycia do 1000 zł uwzględnia urządzenie wyposażone minimum w kilkanaście ściegów. Oprócz tych podstawowych (m.in. stębnowanie, zygzakowaty, kryty, owerlokowy, okrętkowy, blokujący) dobra maszyna będzie miała tzw. ściegi satynowe, czyli dekoracyjne – elastyczny, łukowy, muszelkowy, mostkowy, piórkowy, jodełkowy, plaster miodu, krzyżykowy, szycie podwójną igłą i funkcja szycia do tyłu.
Kontrolę prędkości. Ta funkcja ważna jest przede wszystkim dla osób początkujących, ponieważ pozwala kontrolować pracę. Warto też zaznaczyć, że szybkość z jaką szyje maszyna jest bardzo ważna, bowiem zależy od niej to w jakim czasie skończysz projekt. Domowe maszyny do szycia powinny mieć prędkość na poziomie ok. 1000 wkłuć igły na minutę. - Regulacja długości i szerokości ściegu. Ta funkcja jest niezbędna, gdy chcesz samodzielnie decydować o parametrach długości i szerokości i tworzyć zaawansowane, autorskie projekty.
Automatyczne nawijanie nici. Nawijanie nici może być wyzwaniem, dlatego dobre maszyny do szycia wyposażone są w automat, który przyspiesza tę czynność.
Oświetlenie obszaru roboczego. Dobre oświetlanie ma kluczowe znaczenie dla komfortu pracy i precyzji szycia. Jasne światło pozwala zobaczyć szczegóły i zadbać o detale. Najlepiej, jeśli maszyna wyposażona jest w energooszczędne oświetlenie LED. - Wielokierunkowy transport. Tę funkcję spotkasz przede wszystkim w maszynach komputerowych. Oznacza ona, że urządzenie pozwala na szycie w bok.
Regulacja docisku stopki. Funkcjonalność ta ma istotne znaczenie dla transportu materiału podczas pracy na maszynie. W podstawowych maszynach do szycia za tę opcję odpowiada pokrętło, znajdujące się pod stopką dociskową. Regulacja docisku stopki jest nie zbędna, jeśli chcesz szyć materiały bardzo cienkie lub grube i sztywne, a także wszywać kilka warstw razem. - Wolne ramię. Zwiększa ono wygodę szycia po obwodzie. Dzięki niemu łatwiej możesz wszywać rękawy czy podwijać nogawki w spodniach. Funkcja ta przydaje się też przy szyciu małych ubranek dla dzieci.
Chwytacz. Maszyny do 1000 zł mogą być wyposażone w chwytacz wahadłowy lub rotacyjny. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi dotyczy czasu potrzebnego na wymianę szpulki. W modelach z chwytaczem rotacyjnym proces ten przebiega sprawniej, a samo urządzenie pracuje ciszej. - Wytrzymała konstrukcja. Solidna maszyna do szycia posiada metalową konstrukcję. Ze stali wykonane są też podzespoły odpowiadające za pracę urządzenia.
Komputerowa, elektryczna czy mechaniczna maszyna do szycia – jaką wybrać?
Maszyna do szycia dla początkujących powinna być wybierana nie tylko w kontekście funkcjonalności, ale i typu. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje maszyn: komputerowe, elektryczne i mechaniczne.
Maszyny do szycia do 1000 zł to głównie modele mechaniczne, czyli klasyki w świecie krawiectwa. Charakteryzuje je prosta budowa i podstawowe funkcje. Steruje się nimi manualnie, a sama obsługa nie jest problematyczna nawet dla laika. Model mechaniczny to więc uniwersalna maszyna do szycia dla każdego. Szczególnie do gustu przypada osobom starszym, które w młodości korzystały z tradycyjnych urządzeń. Warto też zaznaczyć, że maszyna mechaniczna to też najtańszy z możliwych wyborów. Dobry model do standardowych przeróbek i napraw kupisz już nawet poniżej 500 złotych.
Bardziej zaawansowana jest maszyna elektroniczna. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń zawiera ona więcej elementów opartych na elektronice. Ich zadaniem jest maksymalne ułatwienie obsługi oraz automatyzacja szycia. W tego typu maszynach często spotkać można opcję automatycznego nawijania nici czy regulacji prędkości. Urządzenie to jest dobrym wyborem dla każdego, kto ceni komfort pracy i nie boi się nowinek technicznych.
Najbardziej nowoczesne i rozbudowane są maszyny do szycia komputerowe. Posiadają one wbudowaną pamięć, w której można przechowywać wcześniej stworzone wzory i ustawienia. Dzięki temu umożliwiają one personalizacje pracy. Urządzenie komputerowe to idealna maszyna do szycia dla zawansowanych krawców, specjalistów i projektantów mody – niestety nie kupisz jej za 1000 złotych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do szycia?
Maszyny do szycia za ok 1000 zł to szeroka gama produktów. W tej kategorii cenowej znajdziesz zarówno modele podstawowe dla dzieci i poczatkujących, jak i bardziej zaawansowane urządzenia, w których możesz zastosować do szycia podwójną igłę czy funkcję szycia wstecz. Bez względu, który z modelu maszyn do szycia przypadnie Ci do gustu, pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić:
- Solidność i trwałość konstrukcji i poszczególnych podzespołów;
- Czas trwania i warunki gwarancji;
- Funkcjonalność i ilość ściegów pod względem dopasowania do indywidualnych potrzeb;
- Głośność pracy maszyny;
- Szybkość pracy – standard szycia to 860 wkłuć na minutę (modele podstawowe);
Dodatkowe wyposażenie i akcesoria; - Fakt, czy producent dodaje gratis kursy szycia na DVD.
Podsumowanie
Zastanawiasz się czy maszyna do szycia Łucznik to dobry wybór? A może szukasz opinii na temat czy marka Janome proponuje dobre maszyny dla początkujących? Nasz ranking najlepszych maszyn do szycia do 1000 złotych odpowie na twoje pytania. Znajdziesz w nim opisy najpopularniejszych modeli, a także ich wady i zalety. Zapoznaj się z nim, a także przeanalizuj swoje indywidualne potrzeby i wybierz najlepszy dla Ciebie model na rynku!