maszyna singer tradition 2282

Maszyna do szycia Singer Tradition 2282 – Recenzja

Maszyna do szycia Singer Tradition 2282 to dość popularny model często dostępny w sieci Lidl. Naszym zdaniem, może zainteresować szczególnie osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają przygodę z szyciem i szukają oferty atrakcyjnej cenowo. 

W tej recenzji omówimy poszczególne funkcje tej maszyny oraz przedstawimy jej plusy i minusy. Przyjrzymy się również opiniom o Singer 2282, które można znaleźć w sieci. 

Jak wybrać najlepszą maszynę do szycia? 

Wybór odpowiedniej maszyny do szycia nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Podjęcie decyzji o zakupie w sytuacji gdy dopiero zaczynasz przygodę z szyciem może stać się nie lada wyzwaniem. 

Wiele zależy od budżetu, który chcesz przeznaczyć na zakup maszyny. Jeśli planujesz kupno pierwszego dla siebie modelu i tak naprawdę nie wiesz, czy szycie stanie się twoją pasją na dłużej, lepiej postawić na sprzęt podstawowy. Model nieposiadający zaawansowanych funkcji, łatwy w obsłudze z pewnością nie zniechęci cię do dalszej nauki, a wręcz przeciwnie. Podobne kryterium możesz przyjąć wtedy, gdy szukasz maszyny do sporadycznych prac np. przeszycia zasłon czy skrócenia spodni od czasu do czasu.

Jak zawsze duże znaczenie ma również jakość poszczególnych elementów i podzespołów, których działanie ma bezpośredni wpływ na to czy praca z maszyną będzie przyjemnością, czy udręką. Sprawdźmy zatem co do  zaoferowania początkującym krawcom ma model Singer Tradition 2282. 

Maszyna Singer Tradition 2282

maszyna singer tradition 2282Tym razem na tapetę wzięliśmy ten właśnie sprzęt między innymi dlatego, że budzi on coraz większe zainteresowanie. Nie bez znaczenia jest okresowa dostępność tego modelu we wspomnianym już dyskoncie. Wtedy to maszynę Singer można kupić w bardzo okazyjnej cenie. 

Na początek kilka słów o producencie. Marka Singer jest popularna w bardzo wielu krajach. Można śmiało powiedzieć, że to prawdziwa potęga na rynku krawieckim i zarazem najbardziej rozpoznawalna marka w dziedzinie krawiectwa. Singer istnieje od ponad półtora wieku. W jego fabrykach powstawały pierwsze maszyny do szycia przeznaczone do użytku domowego. Dziś sprzęt marki Singer wciąż opisywany jest jako ten trwały i solidny. Korzystają z niego nie tylko prywatni użytkownicy, ale również profesjonalne szwalnie. 

Najważniejsze funkcje Maszyny Singer Tradition 2282

  • 32 programy ściegowe,
  • chwytacz wahadłowy,
  • automatyczne, jednocyklowe obszywanie dziurki,
  • wolne ramię,
  • szycie podwójną igłą,
  • szycie wsteczne,
  • automatyczne nawlekanie igły,
  • regulacja długości i szerokości ściegu .

Obsługa maszyny nie należy do skomplikowanych. To prosty sprzęt, którego opanowanie nie powinno nikomu sprawić problemów. Opisywany model marki Singer jest lekki (5 kg) co dla wielu jest zaletą, ale dla niektórych już niekoniecznie. Dla osoby planującej częsty transport lub przekładanie maszyny z miejsca na miejsce to z oczywistych względów zaleta. Jednak ci bardziej wtajemniczeni wiedzą, że lekki sprzęt może oznaczać słabej jakości plastik i podzespoły. Jednak w tym przypadku wnętrze maszyny, a dokładnie jej szkielet wykonano z metalu. Dzięki temu maszyna jest bardziej stabilna i oferuje lepszą jakość ściegu. 

Przejdźmy teraz do opisu poszczególnych funkcjonalności.  

32 programy ściegowe

Trzeba przyznać, że jak na tej klasy sprzęt to naprawdę bardzo przyzwoita ilość ściegów. Nie oszukujmy się, nie mamy do czynienia z maszynowym Rolls- Roysem, jednak w tej półce cenowej to pewne podium. Ściegi zmieniamy za pomocą pokrętła. Każdy z nich oznaczony jest czytelnym znaczkiem.  Wybierać można spośród 19 ściegów dekoracyjnych, 6 podstawowych i 6 elastycznych. Naszym zdaniem na uwagę zasługuje ładnie prezentujący się ścieg w kształcie jodełki. 

Chwytacz wahadłowy

Chwytacz to część maszyny, bez której właściwie szyć się nie da. Służy do umieszczania w nim szpulki wraz z nitką. Ukryty jest pod pokrywą stolika w sąsiedztwie stopki. Trzeba tutaj wspomnieć o tym, że chwytacze wahadłowe tak samo jak te rotacyjne (tak, mamy jeszcze drugą grupę) mają swoje zalety, ale również i wady. Zaletą pierwszego rozwiązania z pewnością jest trwałość, natomiast wadą dość skomplikowana dla osób początkujących obsługa. Z kolei chwytacze rotacyjne są łatwiejsze w obsłudze, pracują ciszej, jednak uchodzą za mniej trwałe. Nie mniej jednak producent zastosował w tym przypadku „wahadło”, co jednych ucieszy a innych wręcz przeciwnie. Jeśli zależy ci na jak najcichszej pracy maszyny, szukaj „rotaka”. 

Automatyczne, jednocyklowe obszywanie dziurki

Ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z półautomatycznym obszywaniem dziurki pomyślą, że to kolejna dziwnie brzmiąca i pewnie mało przydatna funkcja. Jednak automatyczne obszywanie dziurki na guziki to ułatwiające życie udogodnienie. Dzięki niemu nie trzeba ręcznie przechodzić wszystkich etapów. Wystarczy umieścić guzik w specjalnej stopce do dziurek, a maszyna sama obszyje ją na żądaną długość. 

Wolne ramię

Jest to część maszyny, którą możemy zobaczyć po odsunięciu wysuwanego stolika. Do czego służy? Możesz ją wykorzystać wtedy, gdy szyjesz po obwodzie np. w przypadku podwijania spodni czy wykańczania rękawów. W ten sposób praca pójdzie sprawniej, a kierunek ściegu pozostanie pod kontrolą. 

Szycie podwójną igłą

Szycie z użyciem podwójnej igły jest możliwe tylko wtedy gdy maszyna posiada funkcję zygzaka. Tak jest w tym przypadku. Bez niego podwójna igła nie ma racji bytu. Wykorzystując podwójną igłę, masz wiele możliwości. Przede wszystkim dzięki niej ścieg wygląda estetycznie i jest mocny. Z pomocą tego rodzaju igły wygodnie wszyjesz gumę, uszyjesz szlufkę, stworzysz kolorowe, artystyczne ściegi i wiele więcej. 

Szycie wsteczne

Funkcja szycia wstecz wykorzystywana jest bardzo często, szczególnie wtedy gdy potrzeba mocnego zakończenia ściegu. Dzięki niej ścieg staje się bardziej solidny i trwalszy. W przypadku Maszyny Singer 2282 uruchomisz ją w wygodny sposób za pomocą suwaka, który producent umieścił zaraz nad stopką. Obecność tej funkcji jest standardem i występuje w przypadku większości maszyn do szycia. 

Automatyczne nawlekanie igły

Kto z nas choć raz nie męczył się uporczywą nitką, która w żaden sposób nie chciała zmieścić się w dziurce igły. W maszynach starego typu proces nawlekania igły nie był zautomatyzowany. Teraz nowoczesne modele, również z niższych półek cenowych, posiadają tę funkcję, dzięki czemu proces przygotowania maszyny do szycia przebiega sprawniej. Umiejętność odpowiedniego nawleczenia maszyny to podstawa. Bez tego samodzielne rozpoczęcie pracy jest mocno utrudnione.

Automatyczny nawlekacz, choć na pierwszy rzut oka nie wygląda zbyt prosto, w rzeczywistości jest mechanizmem mało skomplikowanym. Proces ten można opanować szybko i cieszyć się jego funkcjonalnością.  

Regulacja długości i szerokości ściegu 

W przypadku tej maszyny masz możliwość regulowania szerokości zygzaka w płynny sposób do 5 mm oraz długości ściegu również do 5mm. W tego typu podstawowych maszynach mechanicznych to funkcja standardowa. Pokrętła służące do regulacji długości i szerokości ściegu znajdują się w górnej części maszyny, obok rączki do przenoszenia. 

Zalety i Wady Maszyny Singer Tradition 2282 

Wśród opinii użytkowników najczęściej pojawiają się te dotyczące prostoty obsługi. To prawda, maszyna nie jest skomplikowanym sprzętem. Jej obsługa nie powinna sprawić ci problemów, nawet jeśli jesteś osobą początkującą.

Oczywistą zaletą podkreślaną przez większość osób, jest dobra cena oraz jej stosunek do jakości. Trudno się z tym nie zgodzić. Funkcje takie jak automatyczne obszywanie dziurki czy nawlekanie igły to rzadkość w tej półce cenowej. 

Sprzęt prezentuje się dobrze, jest lekki, ale stabilny i odpowiedni dla nowicjuszy oraz szyjących od czasu do czasu. 

Instrukcja obsługi czytelna i łatwa do zrozumienia. 

Maszyna dobrze sprawdza się podczas prostych, domowych prac. Dobrze radzi sobie z takimi tkaninami jak dżins czy dżersej. 

Zalety

  • Prosta obsługa.
  • Dobry stosunek jakości do ceny.
  • Sprawne szycie grubszych materiałów.
  • Płynna regulacja szerokości i długości ściegów.

Spotkaliśmy się z dość często pojawiającą się opinią dotyczącą głośności tej maszyny. Rzeczywiście, zdarza się, że już po niedługim czasie użytkowania, sprzęt staje się zauważalnie głośniejszy.

W przypadku pracy z cieńszymi materiałami maszyna może miewać problemy i wciągać je w ząbki transportowe. Dla wprawnej ręki nie jest to wielki kłopot, jednak tego typu problemy dla osoby początkującej mogą być bardzo frustrujące.

Okazuje się, że regulacja napięcia nici nie zawsze działa tak jak powinna, co jest przyczyną ich częstego zrywania. 

Trafiają się również modele wadliwe, które przysparzają użytkownikom wielu problemów i wymagają wymiany.

Minusem tego sprzętu z pewnością jest również brak regulacji docisku stopki. 

Wady:

  • Głośniejsza praca przy po dłuższym użytkowaniu.
  • Utrudnione szycie cieńszych materiałów.
  • Brak regulacji docisku stopki.

 

Maszyna do szycia dla początkujących – inne polecane modele

Maszyna Brother BQ17

maszyna brother bq17Maszyna odpowiednia dla osób rozpoczynających przygodę z szyciem. Jej obsługa nie sprawi większych problemów, nawet wtedy gdy naukę szycia rozpoczynasz samodzielnie. Producent wyposażył ten model w chwytacz rotacyjny (to ten pracujący ciszej) oraz 17 programów ściegowych (o połowę mniej niż Singer 2282). Obszywanie dziurek odbywa się w sposób półautomatyczny (niestety). Plusem jest automatyczne nawijanie szpulki bębenka. 

 

Maszyna Singer Simple 3221

maszyna singer 3221Łatwy w obsłudze model marki Singer. Do kupienia w nieco wyższej cenie niż opisywana przez nas maszyna 2282. Wyposażony w 21 ściegów oraz automatyczny program obszywania dziurek na guziki. Do dyspozycji automatyczne nawlekanie igły. Model naszym zdaniem również godny uwagi. 

 

Maszyna Łucznik 512 Paulina

maszyna do szycia łucznik paulinaModel legendarnej marki Łucznik. Łatwa oraz bardzo intuicyjna obsługa, z którą poradzą sobie nawet początkujący. Do dyspozycji spora ilość ściegów (aż 33) oraz automatyczny mechanizm obszywania dziurek. Producent wyposażył tę maszynę w chwytacz wahadłowy. W przeciwieństwie do Singera 2282 mamy możliwość regulacji docisku stopki. 

Zobacz więcej naszych propozycji maszyn dla początkujących.

Podsumowanie

Maszyna Singer Tradition 2282 to model odpowiedni dla osób początkujących, które nie są pewne czy szycie stanie się ich hobby. Jeśli masz zamiar używać tego sprzętu od czasu do czasu, do prostych prac i zależy ci na jak najlepszej ofercie cenowej, to może być dla ciebie model godny uwagi. 

Jednak szycie dzianiny i cienkich tkanin za pomocą tego sprzętu prawdopodobnie będzie wymagać większej wprawy. Szukając maszyny, która pracuje względnie cicho, rozważ model alternatywny z chwytaczem rotacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *