maszyna janome juno recenzja glowne

Maszyna do szycia Janome Juno E1015 – Recenzja

Chcesz rozpocząć przygodę z szyciem i szukasz łatwego w obsłudze sprzętu na początek? A może potrafisz już obsługiwać maszynę i potrzebujesz modelu, za pomocą którego sprawnie skrócisz spodnie lub zasłonę?

Do tego typu zastosowań, Maszyna Juno E1015 jest produktem godnym uwagi. W tym artykule opiszemy poszczególne funkcje tego urządzenia. Przeanalizujemy wady i zalety oraz zwrócimy uwagę na istotne kwestie, o których warto wiedzieć przed zakupem.

Znalezienie odpowiedniej dla siebie maszyny to nie lada wyzwanie. Modeli jest całe mnóstwo. Producenci zachwalają ich funkcje, zapewniając, że proponowany przez nich model to ten właściwy dla ciebie. A co jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem i tak naprawdę nie wiesz, czy funkcja X, czy Y będzie w twoim przypadku niezbędna?

Owszem, niektóre rozwiązania są uniwersalne i będą pomocne dla każdego, nawet początkującego krawca. Jednak lepiej gdy wyboru maszyny dokonasz świadomie, znając zastosowanie poszczególnych funkcji. Pomożemy wyjaśnić ci zawiłości świata maszyn na przykładzie modelu Juno E1015. Osobom bardziej zorientowanym w świecie maszyn lub mającym już za sobą pierwsze odszyte projekty, nasza recenzja również ułatwi dokonanie wyboru.  

Czy warto mieć maszynę do szycia w domu? 

Na samym początku trzeba powiedzieć jasno, że maszyna do szycia to nie jest produkt dla każdego. Do szycia trzeba mieć cierpliwość i smykałkę. Jeśli interesują cię tematy związane z projektowaniem ubioru. Jeśli czujesz, że szycie może stać się twoim hobby, a może nawet pasą, bo już same „robótki” z igłą sprawiają ci przyjemność, to z pewnością jest to urządzenie dla ciebie. 

Oszczędność

Tym, którzy podchodzą do tematu czysto praktycznie, posiadanie maszyny do szycia w domu może ułatwić życie. Zamiast czekać na wykonanie prostego przeszycia u krawca, możesz od ręki samodzielnie wykonać wiele przeróbek. Umiejętność skrócenia spodni, zasłon, czy uszycie poszewki z wymarzonego materiału nie są tak naprawdę skomplikowane. Wystarczy odrobina wprawy by zaoszczędzić czas i pieniądze, których nie trzeba będzie płacić profesjonaliście. Maszyna do szycia to większy wydatek jednak szybko się zwróci, nawet gdy będziesz z niej korzystać tylko od czasu do czasu. 

Solidne ubrania szyte na miarę

Warto również pamiętać, że szyjąc samodzielnie ubrania, realnie wpływasz na jakość tworzonych przedmiotów. To ty decydujesz o wyborze materiału i o tym jak solidny będzie projekt. Oprócz tego ubrania będą uszyte na miarę. Argument ten powinien przekonać szczególnie osoby o nietypowej figurze lub wzroście, które zazwyczaj mają problem z dopasowaniem ubrań w sklepie. Jeśli nie chcesz biegać do krawcowej z każdą zakupioną rzeczą, maszyna do szycia będzie idealnym rozwiązaniem. 

Praca i pasja w jednym

Z czasem pasja do szycia może przerodzić się w sposób na zarobkowanie. Krawcowa to obecnie bardzo ceniony i poszukiwany zawód. Dobra, profesjonalna krawcowa na brak pracy narzekać nie musi. Już samo dorabianie w tym zawodzie może być sposobem na dodatkową gotówkę w domowym budżecie. 

Maszyna Juno E1015 od Janome – opis funkcjonalności

Maszyna Janome JunoMaszyna Juno E1015 to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli w Polsce, cieszący się sporą popularnością również w sieci. Japońska marka Janome słynie z wysokiej jakości, wydajnych maszyn do szycia. Mimo tego, że istnieje od wielu lat, w Polsce pojawiła się dopiero w 2013 roku. Szybko zjednała sobie wielu fanów zarówno wśród początkujących jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Opisywany przez nas produkt został zaprojektowany z myślą o Polskim rynku.

 

W zestawie wraz z maszyną otrzymujemy:

·       Stopkę uniwersalną

·       Stopkę do półautomatycznego obszywania dziurki

·       Stopkę do wszywania zamków

·       Stopkę do ściegu krytego

·       Stopkę do zawijania

·       Stopkę do suwaków krytych

·       Stopkę do marszczenia

·       Zestaw igieł do maszyny (10 szt.)

·       Zestaw nici maszynowych (6 szt.)

·       Zestaw szpulek (6 szt.)

·       Miarkę krawiecką 

Najważniejsze funkcje Maszyny Juno E1015:

·       15 programów ściegowych 

·       półautomatyczne obszywanie dziurek

·       płynna regulacja długości ściegów 

·       płynna regulacja szerokości zygzaka

·       wolne ramię

·       możliwość szycia wstecz 

·       możliwość szycia podwójną igłą 

·       zatrzaskowe mocowanie stopki

·       chwytacz wahadłowy

Obsługa maszyny jest prosta i każdy, nawet początkujący użytkownik z pewnością szybko ją opanuje. Wszystkie przyciski umieszczone na obudowie opisane są w sposób czytelny i jasny. Producent pokusił się również o umieszczenie w górnej części obudowy specjalnych strzałeczek, które mają ułatwić nawlekanie nitki. Oprócz tego dołączona do zestawu instrukcja obsługi w języku polskim, stanowi pewny drogowskaz w razie wątpliwości i problemów. 

15 programów ściegowych 

Maszyna Janome Juno programy ściegoweTo dużo czy mało? Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, zapewne stwierdzisz, że sporo. Dla profesjonalnej krawcowej to raczej mizerny wybór ściegów. Jednak omawiany przez nas produkt nie jest przeznaczony do użytkowania w profesjonalnych szwalniach. Do użytku domowego taka pula ściegów jest dla większości osób całkowicie wystarczająca. Można wybierać wśród ściegów prostych, zygzaków, ściegów krytych, owerlokowych i ozdobnych. Każdy z nich z pewnością okaże się przydatny i to nie jeden raz. 

Aby wybrać ścieg, wystarczy ustawić pokrętło w kierunku wybranej literki, której znaczenie jest opisane na obudowie maszyny, zaraz obok pokrętła. Oprócz tego możemy zmieniać długość ściegu. Dodatkowo w przypadku ściegu typu zygzak, mamy możliwość zwiększenia szerokości do 5 mm, co bywa przydatne przy niektórych projektach. Jeśli zsumujemy wszystkie ściegi wraz ze ich konfiguracjami, tworzy nam się już całkiem pokaźna liczba. 

Półautomatyczne obszywanie dziurki na guzik

Tworząc własne projekty, na pewnym etapie przyjdzie zmierzyć się z obszywaniem dziurek na guziki. Nie jest to taka łatwa sprawa, ale dzięki specjalnej funkcji, którą posiada maszyna Juno, nawet osobom początkującym czynność ta nie powinna sprawiać większego problemu. Warto zaznaczyć, że jak sama nazwa wskazuje, nie jest to funkcja w pełni automatyczna. Na pełną automatykę w tym modelu liczyć nie możemy.

Wolne ramię

Ta tajemniczo brzmiąca nazwa, to nic innego jak udogodnienie, umożliwiające komfortowe podwijanie i obszywanie nogawek spodni czy rękawów. Wystarczy zdemontować wysuwany stolik maszyny i nałożyć nogawkę. Dzięki temu, obszywanie będzie o wiele łatwiejsze i pozwoli precyzyjnie kontrolować kierunek ściegu. 

Możliwość szycia wstecz i podwójną igłą

Funkcja szycia wstecz jest przydatna za każdym razem gdy zakańczamy ścieg. W ten sposób zakończony szew staje się trwalszy i bardziej solidny. Z kolei szycie podwójną igłą wykorzystywane jest głównie do szycia dekoracyjnych ściegów np. na serwetkach, obrusach czy poszewkach. 

Chwytacz wahadłowy

Maszyna Janome Juno chwytacz wahadłowyChwytacz to miejsce pod pokrywą stolika, które służy do wkładania szpulki z nitką. Zastosowanie chwytacza wahadłowego ma swoje plusy i minusy. W porównaniu do drugiej grupy, czyli nowszej generacji chwytaczy rotacyjnych, rozwiązanie to wypada mniej korzystnie pod względem łatwości obsługi. Z kolei jeśli mówimy o wytrzymałości, to chwytacze wahadłowe są tymi solidniejszymi. 

Szczegółowy opis korzystania z poszczególnych funkcjonalności wraz z czytelnymi grafikami znaleźć można na stronie producenta Jenome.  

Zalety i Wady Maszyny Juno E1015 według użytkowników 

Maszyna Juno E1015 cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Na portalach sprzedażowych dominują opinie pozytywne. Osoby zadowolone z zakupu podkreślają cichą pracę maszyny, lekkość, łatwą obsługę, szybkość i dobrą jakość szycia. Wiele opinii pochodzi od osób rozpoczynających przygodę z szyciem, więc z pewnością można stwierdzić, że ten sprzęt jest odpowiedni dla początkujących. Bezproblemowe działanie tej maszyny doceniają również bardziej zaawansowani pasjonaci szycia, którzy przed modelem Juno mieli do czynienia ze sprzętem innych marek. 

Zalety:

·       Łatwa obsługa

·       Cicha praca

·       Dobra jakość szycia

·       Funkcjonalność

·       Niezawodność

Wśród wielu pozytywów tej maszyny znaleźć można także i pewne niedoskonałości, o których istnieniu miało okazję przekonać się grono nie do końca zadowolonych użytkowników. Okazuje się, że przy dłuższym użytkowaniu maszynie zdarza się wciągać nitkę do chwytacza lub pętelkować nitkę, szczególnie wtedy gdy urządzenie pracuje na wyższych obrotach. Minusem dla niektórych, jest również brak trwałego opakowania dołączonego do zestawu. Pokrowiec na maszynę trzeba więc dokupić osobno. 

Wady:

·       Wciąganie nitki i pętelkowanie przy dłuższym użytkowaniu

·       Brak pokrowca 

Maszyna do szycia w domu – inne polecane modele

Maszyna Łucznik Everyday

Maszyna łucznik everydayModel często polecany osobom początkującym. Maszyna określana przez producenta jako sprzęt miniaturowy, w porównaniu z innymi produktami tej marki (waży ponad 2 kg mniej niż Janome). W porównaniu do Janome wyposażono ją w chwytacz rotacyjny, który jest łatwiejszy w obsłudze niż wahadłowy. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu maszyna pracuje jeszcze ciszej. Przeczytaj całą recenzję Maszyny Łucznik Everyday.

Maszyna Minerva Next

Maszyna Minerva NextMaszyna do szycia przeznaczona dla początkujących, ale nie tylko. Została wyposażona w 36 programów szycia, co jak na sprzęt dla nowicjuszy całkiem sporo (ponad dwa razy więcej niż Juno).

Maszyna Singer 3321

Maszyna Singer 3221Maszyna z bardzo podobnej półki cenowej do Juno. Wyróżnia ją funkcja automatycznego obszywania dziurek na guziki. W porównaniu do opisywanego przez nas modelu oferuje większą ilość ściegów (21). Jeśli zależy Ci na szybszym obszywaniu dziurek i ciekawszych ściegach, Model Singer jest wart uwagi.

Podsumowanie

Maszyna Juno marki Jenome to sprzęt doskonale nadający się dla osób początkujących. Spełni również wymaganiach tych, którzy doświadczenie w szyciu już posiadają, jednak w praktyce wykorzystują je sporadycznie. 

Jeśli poszukujesz sprzętu bardziej zaawansowanego np. z większą gamą dostępnych ściegów, lżejszego, z chwytaczem rotacyjnym lub w pełni zautomatyzowanymi funkcjonalnościami (np. obszywanie guzików), warto rozejrzeć się za alternatywnymi propozycjami, ponieważ rynek ma ich do zaoferowania bardzo wiele.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *