Skarpetki uciskowe, które również określane są jako skarpetki medyczne, kompresyjne lub podkolanówki uciskowe, są wyrobami przeznaczonymi do wywierania ucisku, czyli kompresji na kończyny dolne. Są one stosowane w celu poprawy krążenia krwi i limfy w różnych dolegliwościach oraz zapobiegawczo. Jak dokładnie działają i kiedy warto je nosić?
Skarpetki uciskowe, które również określane są jako skarpetki medyczne, kompresyjne lub podkolanówki uciskowe, są wyrobami przeznaczonymi do wywierania ucisku, czyli kompresji na kończyny dolne. Są one stosowane w celu poprawy krążenia krwi i limfy w różnych dolegliwościach oraz zapobiegawczo. Jak dokładnie działają i kiedy warto je nosić?
Czym są skarpety uciskowe?
Rozpocznijmy od wyjaśnienia, czym są skarpetki uciskowe i czym różnią się one od zwykłych skarpetek. Co warto o nich wiedzieć?
Skarpetki tego typu najczęściej produkowane są z dzianin z włókien poliamidowych, są gęsto plecione i przez to grubsze od normalnych skarpetek. Pod względem swojej długości skarpetki te sięgają najczęściej za łydkę, pod kolano, dlatego również nazywane są podkolanówkami.
Skarpetki uciskowe są oferowane zarówno w wariantach damskim, jak i męskim, występują w różnych kolorach i rozmiarach.
Skarpety uciskowe – jak działają?
Działanie skarpetek uciskowych, podobnie jak innego rodzaju wyrobów kompresyjnych, polega na wywieraniu kontrolowanego nacisku na kończyny dolne. Jak pomagają skarpety uciskowe na krążenie?
W trakcie noszenia skarpetek kompresyjnych dochodzi do nacisku na tkanki, co nasila przepływ płynów tkankowych – krwi oraz limfy, czyli chłonki. Domykają one zastawki naczyń oraz zapobiegają cofaniu się i zaleganiu tych płynów, co może prowadzić do powstawania obrzęków, opuchlizny i dolegliwości bólowych.
Kiedy warto stosować skarpety uciskowe?
Ze względu na swoje właściwości skarpetki kompresyjne mogą być pomocne w wielu dolegliwościach, a także można korzystać z nich w celach profilaktycznych. Kiedy skarpety uciskowe na krążenie będą dobrym wyborem?
Wskazania do stosowania skarpet uciskowych:
– Przebywanie w pozycji stojącej albo siedzącej przez długi czas,
– Podróżowanie, na przykład samolotem, samochodem, autokarem, pociągiem,
– Regularne prowadzenie pojazdów – polecane są zwłaszcza dla kierowców zawodowych,
– Odczuwalny ból lub dyskomfort nóg,
– Uczucie ciężkości, zmęczenia nóg,
– Obrzęki, opuchlizna nóg,
– Popękane naczynka – pajączki na nogach,
– Żylaki kończyn dolnych,
– Choroby zakrzepowe,
– Po przebytych zabiegach na kończynach dolnych.
Jak dobrać podkolanówki uciskowe?
Przy doborze tego rodzaju wyrobów kompresyjnych konieczne jest uwzględnienie ich klasy, czyli stopnia kompresji. Wyróżnia się głównie trzy klasy kompresji, od I najniższej aż do najwyższej III lub IV, zależnie od producenta.
Najniższa I klasa kompresji wywołuje najmniejszy ucisk i przeznaczona jest do stosowania w celach profilaktycznych, na przykład w trakcie podróży. Z kolei wyższe klasy II i III używane są już w celach leczniczych.
Przy doborze również należy zwrócić uwagę na rozmiar skarpet uciskowych, ponieważ tylko wtedy, gdy będą one dobrze dopasowane, zapewnią odpowiednie rezultaty.
Skarpety uciskowe to wyroby medyczne. Ich stosowanie powinno odbywać się zgodnie z instrukcją lub etykietą w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W przypadku wątpliwości zaleca się skonsultowanie się z specjalistą, gdyż produkty medyczne, o których mówimy, mogą nie być odpowiednie dla konkretnej osoby. Ten artykuł ma jedynie charakter informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej.
Artykuł Sponsorowany