Jak samemu uszyć maseczkę ochronną

Albo masz to już za sobą, albo na tzw. pięć minut przed dwunastą zbierasz informacje: jak samemu uszyć maseczkę ochronną. Nie każda z nas jest mistrzynią krawiectwa, jednak trzeba wierzyć, że każde zręczne palce kobiety potrafią przygotować takie małe cudo na ciężkie czasy dla każdego z familii.

Pod warunkiem oczywiście, że przeznaczymy na to swój czas, który przecież można byłoby spożytkować na coś przyjemniejszego, jak relaks czy smaczną przekąskę, nie mówiąc o innych znanych każdej pani i mamie mniej lub bardziej pożytecznych czynnościach. Przystąpmy jednak do konkretów, bo za tym idzie nasze zdrowie: a za moment maseczka ochronna będzie koniecznością w trakcie wyjścia na zewnątrz, czy nawet wewnątrz pomieszczeń, gdzie jest więcej osób.

Oczywiście, można, nie bacząc na informacje, iść do apteki. Nie każdemu jednak tam po drodze, więc pora na samodzielne wykonanie tego obowiązkowego atrybutu na twarz. Zakup przez internet też może wymagać czasu, chociażby dlatego, że wygląda na to, że teraz maseczka ochronna na twarz to towar bardzo poszukiwany.

Jak uszyć maseczkę ochronną: krok po kroku dla każdego

  • Będziemy potrzebować: materiał, tasiemkę lub gumę, ewentualnie fizelinę do stworzenia kolejnej warstwy, nożyczki, centymetr krawiecki lub miarkę, nici, igłę lub maszynę, dodatkowo można użyć do wzmocnienia i nadania kszałtu okolic nosa w maseczce. To wersja do osób manualnie wyrobionych, aby nie stworzyć sobie jednocześnie zagrożenia.
  • Od czego zaczynamy? Przede wszystkim wybór materiału: dobierzmy taki, który jest możliwie najbardziej naturalny, czyli bawełnę. Jak najbardziej tkanina pościelowa jest tu bardzo odpowiednia do zastosowania – bo przygotowujemy domowym sposobem zabezpieczenie organizmu i twarzy przed zarówno przekazywaniem otoczeniu, jak i odbieraniem z niego niekorzystnych mikrocząsteczek, które są obecne podczas pandemii u prawie każdego człowieka. Nie wykonujemy tu medycznego sprzętu, wyposażanego w zaawansowane filtry lub czy jałowionego.
  • Kolorystyka albo deseń materiału należą wyłącznie do naszych upodobań i tu każda mama czy wykonawca mają pełną dowolność kreacji. Natomiast ważne jest trzymanie się reguł zrobienia tego szczególnego fasonu. Ilość warstw również ma znaczenie, najlepiej uszyjmy z podwójnie, lub nawet potrójnie złożonego materiału ze wzmocnieniem na przykład z fizeliny. Jeżeli mamy kilka rodzajów materiału, można użyć inny na zewnątrz, a innym po wewnętrznej stronie. Im więcej warstw i im gęściejsza ich gramatura, tym większa pewność większej nieprzepuszczalności.
  • Kwestie związane z wykonaniem nie mogą nam jednak przesłonić faktu, że materiał, z którego wykonujemy ten element, musi być czysty. Po uszyciu najlepiej wyprać maseczkę w temperaturze co najmniej 60 stopni, wyprasować i przechowywać w szczelnym opakowaniu.
  • Jeżeli już wyszukaliśmy odpowiedni surowiec: odmierzmy do wycięcia na jedną pojedyńczą maseczkę kawałek o szerokości 20 cm i długości 40 cm. Gdy korzystamy z większego kawałka materiału, np. w sklepowym rozmiarze 160 cm, właściwie za jednym razem mamy opcję wykonania aż ośmiu maseczek! Mając do dyspozycji maszynę do szycia, łatwiej i zręczniej na pewno będzie podszyć dłuższy bok na około 0,5 cm.
  • Czas na etap wszywania tasiemki, za pomocą której będziemy umocowywać później maseczkę na twarzy: tasiemkę pasmanteryjną przyszywamy z dołu i z góry. Nie powinna być bardzo szeroka ani zbyt długa, aby nam ułatwiała zawiązanie, a zarazem ładne i praktyczne ściąganie maseczki, która powinna dopasowywać się do owalu twarzy.

Jedną z najważniejszych funkcji maseczki ma być jej dokładne przyleganie do powierzchni twarzy. Propozycja to tasiemka o szerokości 1 cm i długości z każdej strony około 15 cm. Gdy w szufladach nie ma, do tego celu można ewentualnie użyć splecionej grubszej nici czy włóczki, jednak najlepiej sprawdzi się tu tasiemka. Inną opcją mocowania maseczki na twarzy jest przyszycie na krawędziach materiału nie tasiemki, lecz gumki („majtkowej”), która posłuży do założenia za uszami.

  • Technik wykonania również w domu może być kilka, podobnie jak wiele jest modeli z apteki czy tych stosowanych przez medyków. Sprawdzone techniki wykonania i uszycia także są osiągalne w internecie, jak i gotowe modele do zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *