maszyna dla początkujących

Ranking 7 Maszyn Dla Początkujących

Umiejętność szycia jest ostatnimi czasy coraz bardziej doceniana, a usługi krawcowych stają się coraz bardziej pożądane. Często potrzebujemy wprowadzić poprawki do ubrań, które posiadamy, a nawet tych nowo zakupionych. Skrócić nogawki spodni lub spódnicę albo zwęzić ulubioną koszulkę.

Popularny jest też DIY (Do It Yourself), a więc samodzielnie wprowadzanie poprawek i ulepszeń tak, by dana rzecz stała się zgodna z naszą wizją lub nawet tworzenie własnych projektów ubrań od podstaw. Aby to wszystko było możliwe, potrzebujemy urządzenia na którym szybko i sprawnie dokonamy poprawek lub uszyjemy swoje własne, oryginalne projekty. Niezbędna jest nam maszyna do samodzielnego dziergania.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem i szukasz maszyny, która spełni Twoje oczekiwania, nasz ranking będzie dla Ciebie pomocny. Dowiesz się, czy warto postawić na urządzenie wykonane z wysokiej jakości materiałów, a przy tym droższe, czy lepiej zacząć od tańszego sprzętu?

Wybór pierwszej, dobrej maszyny do szycia nie jest najłatwiejszy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które różnią się nie tylko możliwościami, jakie oferują, ale również ceną. Na początku zobaczmy, jakie są modele maszyn do szycia i czym się od siebie różnią. Sprawdź nasze zestawienie najlepszych maszyn do szycia dla nowicjuszy.

Najlepsze Maszyny Do Szycia Dla Początkujących

Ranking Maszyn Do Szycia – Wybieramy Najlepsze Maszyny Dla Początkujących

Silvercrest SNM 33 A1

To dość popularna, podstawowa maszyna, którą doceniło już wiele osób zaczynających naukę szycia. Jest stosunkowo tania, mała i lekka, a także umożliwia płynną pracę. Wygodę szycia zapewniają dodatkowe ściegi (aż 33) m.in.: overlock i możliwość szycia wstecz, nożyk do nitek i funkcja półautomatycznego wykańczania dziurek.

Maszyna pracuje dość cicho. Jej obudowa została wykonana z plastiku, który prezentuje się całkiem dobrze. Najważniejszy element, czyli wnętrze maszyny są metalowe. To bardzo ważne by podzespoły maszyny były wykonane z trwałych materiałów. Zapewnia to nie tylko większą wytrzymałość, ale również odpowiednie dociążenie sprzętu, które jest potrzebne do stabilnego szycia. Oprócz tego trzeba przyznać, że maszyna wygląda naprawdę ładnie i wyróżnia się na tle innych. Maszyna niestety nie posiada regulacji docisku stopki. Marka Silvercrest nie jest znana z produkcji urządzeń krawieckich, jednak naszym zdaniem to bardzo ciekawa propozycja w tej półce cenowej. 

Zalety:

  • atrakcyjna cena,
  • duży wybór ściegów,
  • ładny wygląd,
  • płynna praca.


Wady:

  • brak regulacji docisku stopki,
  • brak funkcji automatycznego obszycia dziurki.

Juki HZL-357ZP-C

maszyna do szycia Juki HZL-357ZP-CMaszyna przeznaczona dla osób szyjących w domu oraz tych rozpoczynających przygodę z szyciem. Mimo tego, jest to bardzo funkcjonalna maszyna do szycia. Oprócz zestawu podstawowych ściegów (łącznie 35 programów), maszyna ta posiada również funkcje wyłączania transportu (wykorzystywane podczas pikowania lub haftowania) i automatycznego wykańczania dziurek. Rotacyjny chwytacz pozwala na cichą pracę, a rozbudowane ząbki transportowe i regulacja docisku stopki umożliwią przeszycia każdej grubości materiału. Oprócz tego producent wyposażył maszynę w manualny obcinacz nici, nawlekacz igły i wolne ramię, czyli funkcje znacząco ułatwiające pracę z materiałem. Warto również wspomnieć o tym, że zarówno korpus jak i podzespoły wykonano z metalu, co zapewnia urządzeniu trwałość. Maszyna ma sporo dodatkowych funkcji, jednak wciąż jest łatwa w obsłudze. Odpowiednia dla każdego, kto szuka urządzenia do szycia na początek. Płynne i niezawodne działanie, nie zniechęci do nauki i rozwijania pasji do szycia.

Minusem, szczególnie dla osób słabiej widzących może być ledowe, słabsze oświetlenie pola pracy, które dla niektórych będzie niewystarczające .

Zalety:

  • automatyczne obszywanie dziurki,
  • automatyczny nawlekacz igły,
  • metalowy korpus,
  • cicha praca,
  • trwałość.

Wady:

  • słabe podświetlenie Led.

Singer Tradition 2282

Prosta w obsłudze maszyna. Odpowiednia dla osób początkujących i szyjących od czasu do czasu. Maszyna dobrze sprawdza się podczas prostych, domowych prac. Dobrze radzi sobie z takimi tkaninami jak dżins czy dżersej.  Na wstępie warto podkreślić dobry stosunek jakości do ceny, z którym mamy do czynienia w przypadku tego modelu. Szycie ułatwia, chociażby funkcja automatycznego obszywania dziurki na guziki czy nawlekania igły. Tuż pod stopką mamy więcej miejsca dzięki czemu łatwiej poradzimy sobie z grubszymi materiałami. Sprzęt prezentuje się dobrze, jest lekki, ale wystarczająco stabilny.

Zdarza się, że już po niedługim czasie użytkowania, maszyna staje się zauważalnie głośniejsza. W przypadku pracy z cieńszymi materiałami może miewać problemy i wciągać je w ząbki transportowe. Minusem tego sprzętu z pewnością jest również brak regulacji docisku stopki. Pełny opis wraz z recenzją tej maszyny znajdziesz pod tym linkiem.

Zalety

  • łatwość obsługi,
  • dobry stosunek jakości do ceny,
  • sprawne szycie grubszych materiałów.

Wady:

  • głośniejsza praca przy po dłuższym użytkowaniu,
  • brak regulacji docisku stopki.

Łucznik Zofia

Prosta w obsłudze maszyna mechaniczna, która posiada 24 programy szycia w tym podstawowe funkcje i programy ściegowe. Do plusów maszyny należy zaliczyć chociażby duży zakres regulacji. Ta maszyna do szycia z overlockiem Łucznik Zofia II 2015 została wyposażona w 35 programy szycia. Dzięki funkcji regulacji docisku stopki możliwa jest praca na różnych rodzajach materiałów: od cieniutkich jedwabiów po grube jeansy i sztruksy. Plusem jest przydatna funkcja automatycznego nawijania szpulki oraz zastosowania podwójnej igły. Oprócz tego maszyna gwarantuje płynną regulację prędkości szycia. Chwytacz wahadłowy w tym przypadku niestety oznacza dość głośną pracę. Dla wielu zaletą może być wygląd tej maszyny. Obudowę zdobią ciekawe, przyciągające wzrok grafiki. Pełen opis wraz z recenzją maszyny znajdziesz w tym artykule.

Zalety:

  • duży wybór programów szycia,
  • funkcja regulacji docisku stopki,
  • funkcja podwójnej igły,
  • dobry stosunek jakości do ceny,
  • ciekawy wygląd.

Wady:

  • głośna praca.

Brother RH127

maszyna Brother RH127Kolejną z polecanych maszyn do szycia w naszym zestawieniu to model Brother RH127. Prosty model, przyjazny dla początkującego, ale i wymagającego użytkownika, dlatego nie jest to jedna z tanich maszyn do szycia. Producent wyposażył ją w chwytacz rotacyjny (gwarancja cichej pracy i łatwiejszej obsługi). Małym, ale naprawdę znaczącym udogodnieniem jest przeźroczysta płytka, która umożliwia kontrolę dolnej szpulki z nicią. Następna przydatna funkcja w tej maszynie to nawlekacz igły, szczególnie przydatny w gorszych warunkach oświetleniowych. Nawlekanie nici w przypadku tego modelu nie powinno nikomu sprawić problemów. Producent pokusił się o umieszczenie schematów wraz z cyferkami i strzałkami pokazującymi prawidłową drogę prowadzenia nici. Warto również wspomnieć o automatycznej funkcji wykańczania dziurek na guziki. Maszyna pracuje sprawnie i nie jest podatna na awarie.

Minusem jest brak regulacji docisku stopki. Pocieszeniem jest fakt, że producent zadbał o dobry mechanizm transportu, który ułatwia szycie materiałów o różnej grubości. W zestawie nie otrzymujemy papierowej instrukcji. Dostępna jedynie wersja na CD lub w formie PDF.

Zalety:

  • przeźroczysta płytka dolnej szpulki,
  • automatyczna funkcja obszywania dziurek na guziki,
  • płynna i bezawaryjna praca.

Wady:

  • brak regulacji docisku stopki,
  • brak papierowej instrukcji w zestawie.

Husqvarna E10

maszyna Husqvarna E10Jedna z najtańszych maszyn do szycia w naszym zestawieniu. Husqvarna oferuje 21 programów ściegowych. W porównaniu do konkurencji z tej półki cenowej jest ich nieco mniej, jednak dla osób używających maszyny sporadycznie w domu lub początkujących to z pewnością wystarczająca ilość. Do dyspozycji mamy funkcję regulacji docisku stopki, regulację długości i szerokości ściegu. Maszyna wykonana jest porządnie. Bez problemu poradzi sobie zarówno z grubszymi jak i cieńszymi materiałami. Na wyróżnienie zasługuje jej niesamowicie cicha praca. Dla tych, którym zależy właśnie na tym parametrze, będzie to z pewnością dobry wybór.

Dla wielu minusem jest brak funkcji automatycznego wykańczania dziurki. Trzeba wspomnieć również o braku pokrowca w zestawie.


Zalety:

  • funkcja regulacji docisku stopki,
  •  cicha praca,
  •  płynność szycia. 


Wady:

  • brak funkcji prostego obszywania dziurki,
  • brak pokrowca.  

Janome Juno E1015

maszyna Janome Juno E1015Maszyna Juno E1015 japońskiej marki Janome to sprzęt doceniany za łatwą obsługę, szybkość, ale i dobrą jakość szycia. Producent wyposażył maszynę w chwytacz wahadłowy, co teoretycznie wpływa na zwiększoną głośność pracy i trudniejszą obsługę. W tym przypadku jednak maszyna wciąż pracuje cicho. Warto podkreślić, że ten typ chwytacza należy do tych trwalszych. Do dyspozycji 15 programów ściegowych, szycie podwójną igłą (przydatne np. podczas haftowania), wolne ramię (ułatwia obszywanie nogawek i rękawów), płynna regulacja długości ściegów i półautomatyczne wykańczanie dziurki na guzik (niestety).

Okazuje się jednak, że po dłuższej pracy maszynie zdarza się wciągać nitkę do chwytacza i pętelkować nitkę. Dzieje się tak szczególnie wtedy gdy urządzenie pracuje na nieco wyższych obrotach. Nie posiada również regulacji docisku stopki, co może okazać się kłopotliwe podczas szycia materiałów o różnej grubości. Mimo wszystko jest to dość tani sprzęt (jak na tego typu maszynę) i trudno tutaj oczekiwać kompletu funkcji dostępnych w maszynach z wyższej półki.

Zalety:

  • łatwa obsługa,
  • dobra jakość szycia,
  • cicha praca,
  • funkcjonalność.

Wady:

  • wciąganie nitki i pętelkowanie po dłuższej pracy,
  • półautomatyczne wykańczanie dziurki na guzik,
  • brak pokrowca.

Czy Na Pewno Potrzebujesz Nowej Maszyny?

Kiedy zastanawiamy się nad rozpoczęciem nauki szycia, mamy różne motywacje. Niektórzy chcą szyć ubrania dla siebie, inni dla dziecka, jeszcze inni chcą zająć się dodatkami do domu… Bez względu na powód, na początku zawsze mamy trochę wątpliwości. Czy na pewno nam się spodoba? Czy damy radę? Jest to w pełni uzasadnione – ale jeśli nie spróbujemy, to się nie przekonamy!

Solidne sprzęty z dawnych lat mogą wciąż działać bez zarzutu i >świetnie sprawdzą się podczas nauki szycia. Nie przejmuj się tym, że są starsze od Ciebie 🙂 Może brakować im nowoczesnych funkcji albo zgrabnego wyglądu, ale podczas nauki i tak najpierw musisz opanować podstawy. Te są niezmienne i dadzą sobie z nimi radę nawet najbardziej wiekowe maszyny.

Plusem takiego rozwiązania jest to, że wraz z maszyną otrzymasz zazwyczaj dawkę wiedzy od jej właścicielki czy właściciela. Wszystko jest łatwiejsze, kiedy ktoś pokaże Ci, jak to zrobić i odpowiednio Cię pokieruje – nawet w tak podstawowych kwestiach, jak wymiana nici. Lekcja szycia od mamy czy babci to jednak nie tylko darmowa nauka, ale przyjemny sposób na spędzenie czasu razem 🙂

Jeśli zdobyta przez Ciebie maszyna nie była używana przez bardzo długi czas, nie przejmuj się! Starsze maszyny bardzo często można doprowadzić do stanu używalności stosunkowo niewielkim, zwłaszcza w porównaniu do zakupu nowego sprzętu, nakładem kosztów.

Rodzaje Maszyn

Maszyna do szycia została wynaleziona w XIX wieku przez Isaac’a Singera i od tego czasu została znacznie ulepszona i zmodernizowana. Zostały dodane nowe funkcje, które ułatwiają nam korzystanie z tego urządzenia, ale przede wszystkich zostało ono w pewnym stopniu zautomatyzowane. To dlatego na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje maszyn:

  • mechaniczna
  • elektroniczna
  • komputerowa

Różnią się one między sobą stopniem zautomatyzowania, ale w każdej z tych kategorii również dostępne są modele o różnych stopniu zaawansowania, jakości oraz ceny.

Maszyna Do Szycia Mechaniczna

Mechaniczna maszyna jest w pełni sterowana manualnie i choć przyjęła nowoczesną formę, jest najbardziej zbliżona do pierwowzoru z XIX wieku. Wciąż jest to popularne urządzenie z którego korzysta wiele osób, gdyż z reguły stosunek jakości do ceny maszyn mechanicznych jest bardzo korzystny. Aby korzystać z takiej maszyny musimy samodzielnie dokonać wszelkich ustawień. Chodzi tutaj m.in o regulację szerokości i gęstości ściegu.

Samodzielnie należy również zakończyć ścieg, co robimy poprzez przeszycie jego końca w tył i przód. Prędkość szycia jest również sterowna przez nas za pomocą pedała. W tej grupie maszyn wyróżniamy dodatkowy podział na maszyny z chwytaczem rotacyjnym i wahadłowym.

Chwytacz wahadłowy można rozpoznać już po samych dźwięku, jaki wydobywa się podczas pracy maszyny, gdyż jest on bardzo głośny. Maszyna z chwytaczem rotacyjnym jest bardziej cicha i też łatwiejsza w obsłudze. Bardziej rozbudowane są w niej również ząbki pod stopką, tzw. transport, których zadaniem jest przesuwanie materiału podczas szycia. Maszyny mechaniczne mogą posiadać różny rodzaj i stopień regulacji docisku stopki: skokowy lub płynny oraz trzystopniowy lub sześciostopniowy. Szerokość ściegu zazwyczaj wynosi maksymalnie 5 cm, a długość 5 mm.

Maszyna Do Szycia Elektroniczna

Kolejną kategorią są maszyny elektroniczne, które posiadają różną ilość zastosowanej w nich elektroniki. Posiadają również większy lub mniejszy wyświetlacz LCD. Podpowiadają one wybór najlepszych parametrów, a niektóre z nich są ustawione fabrycznie. Na przykład za pomocą przycisków wybieramy rodzaj ściegu, który chcemy wykorzystać, a maszyna samodzielnie dopasuje jego szerokość oraz gęstość.

Maszyna automatycznie zakończy ścieg, a także obetnie nici, a sterowanie prędkości szycia odbywa się za pomocą suwaka, a nie pedała. Maszyny elektroniczne posiadają większy wybór ściegów ozdobnych, a dzięki funkcji zakańczania wzoru będą one posiadać wyraźny początek i koniec. Urządzenia te posiadają też szerszy ścieg, który wynosi 7 lub więcej milimetrów co jest ważne, jeśli chcemy korzystać ze ściegów ozdobnych.

Możemy nimi również automatycznie obszyć różne rodzaje dziurek na guziki. Wszelkie ustawienia, które wybieramy na maszynie elektronicznej, nie są przez nią zapisywane. Jest to główny czynnik, który odróżnia maszyny elektroniczne od komputerowych.

Maszyna Do Szycia Komputerowa

Maszyny komputerowe posiadają wszelkie automatyczne funkcje zastosowane w maszynach elektronicznych, a dodatkowo możemy stosować w nich własne parametry i je zapisywać. W łatwy sposób możemy do nich później wrócić i ponownie wykorzystać. Tworzenie własnych kombinacji ściegów, możliwość wyszywanie liter alfabetu, a dzięki temu również napisów to funkcje, które będą przydatne dla zaawansowanych użytkowników, którzy zajmują się szyciem na co dzień i tworzą skomplikowane wzory.

Czym Się Kierować Podczas Wyboru Pierwszej Maszyny do szycia?

Jako osoba początkująca potrzebujesz dobrego sprzętu do szycia na start, dzięki któremu dzierganie stanie się przyjemne, ale jednocześnie nie może być on zbyt drogi. W końcu dopiero zaczynasz i nie ma pewności, że na pewno Ci się to spodoba i rzeczywiście będziesz używał takiej maszyny. Twoje potrzeby będą też różnić się od potrzeb profesjonalistów, którzy mają opanowane korzystanie z tego urządzenia i potrzebują zaawansowanych trybów szycia.

Powinieneś wybrać proste w obsłudze urządzenie, które jednak posiada wszystkie podstawowe funkcje. Pozwolą Ci one zarówno coś szybko przeszyć, jak i dadzą możliwość szycia ubrań od podstaw. Wszystkie te warunki spełnia maszyna mechaniczna, dlatego stanowi ona dobry wybór dla tych, którzy dopiero zaczynają szyć. Można również rozważyć wybór maszyny elektronicznej. Musimy jednak pamiętać, że urządzenie, które posiada części elektroniczne jest kosztowniejsze i trudniejsze w naprawie, gdy jakaś z tych części ulegnie awarii.

Mechaniczna maszyna dla początkujących powinna na pewno posiadać podstawowe ściegi: prosty, zygzakowaty i do obrzucania. Szycie będzie z pewnością łatwiejsze, jeśli nasze urządzenie będzie posiadać płynne regulowanie gęstości i szerokości ściegu, a także możliwość zmiany położenia igły. Na płynność szycia wpływa również możliwość regulacji docisku stopki, która przydaje się, gdy korzystamy z materiałów o różnej grubości.

Warto zwrócić też uwagę na parametry maszyny. Im większa maksymalna prędkość szycia, tym szybciej wykonamy naszą pracę. Do warunków domowych z pewnością wystarczy już 900 ściegów na minutę. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór maszyny z dodatkowym wyposażeniem, takim jak: transport górny, który pozwoli na płynne zszycie dwóch materiałów, przyszywaniem guzików lub nożykiem w obudowie.

Jaką Maszynę Do Szycia kupić?

Wybór odpowiedniej maszyny powinien być poprzedzony analizą naszych potrzeb, budżetu a następnie sprawdzeniem, które modele je spełniają. Warto zastanowić się do czego ma posłużyć maszyna. Czy tylko do szybkich poprawek – wtedy warto zdecydować się na model z podstawowymi funkcjami, czy może do szycia od podstaw, które zazwyczaj wymaga dodatkowych akcesoriów i możliwości.

Ważne jest również to, na jakich materiałach będziemy pracować. Grube, jak jeans lub sztruks, albo cienkie jak jedwab, wymagają na pewno bardziej specjalistycznej maszyny. Jeśli nie jesteśmy w stu procentach pewni, jaki model będzie dla nas odpowiedni, warto udać się do specjalistycznego sklepu z maszynami po poradę.

W każdym przypadku warto również tam dokonać zakupu, by zapewnić sobie również obsługę posprzedażową, na wypadek problemów z obsługą maszyny lub awarii. Najlepsze maszyny do szycia dla osoby początkującej wcale nie muszą być najdroższe. Ważne, by posiadały podstawowe funkcje, sprawnie działały i były wykonane z wytrzymałych części.

Jaką maszynę do szycia wybrać? Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników, a jeśli mamy taką możliwość, samodzielnie przetestować dany model. Będziemy wtedy mieli pewność, że dobrze nam się na nim pracuje. Zazwyczaj jest to zakup na lata, dlatego warto go dobrze przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *